Kolejna lista refundacyjna: obniżki cen, nowe leki i refundacja poza wskazaniami rejestracyjnymi

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP, DKX, KR/rynekaptek.pl   27-02-2012, 11:37

Kolejna lista refundacyjna: obniżki cen, nowe leki i refundacja poza wskazaniami rejestracyjnymi

Na nowej liście refundacyjnej opublikowanej 25 lutego znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych. Lekarze są oburzeni trybem przyjęcia nowych wykazów, w sobotę wieczorem, bez dotrzymania terminu 14 dni przed wejściem w życie. Nowa lista ma obowiązywać od 1 marca.

MZ informuje, że na nowej liście refundacyjnej opublikowanej w sobotę znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego. Otrzymały one pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych. MZ dokonało 139 obniżek cen leków już refundowanych. Z listy usunięto niektóre medykamenty.

Nowe leki
Jak wynika z wykazów, wśród leków, których nie było na ostatniej liście refundacyjnej, znalazły się preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów; po przeszczepach; schizofrenii; raka piersi w II rzucie hormonoterapii; jaskry; miażdżycy; choroby Alzheimera; choroby Parkinsona; alergii pokarmowych; astmy; cukrzycy oraz padaczki.

- Nie podzielam zachwytów, że na kolejnej liście refundacyjnej opublikowanej w sobotę 25 lutego znalazło się 216 nowych pozycji. Pytam, dlaczego przez dwa miesiące pacjenci, wymagający leczenia tymi dwustoma lekami, których nie było na liście refundacyjnej, byli zmuszeni płacić za nie 100 proc. ceny, bo musieli ich używać - komentuje dla portalu rynekzdrowia.pl Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Kazać się dziś cieszyć, że coś zostało przywrócone na listy refundacyjne, jest zwykłą obłudą. Warto też zadać pytanie, ilu chorych potrzebuje jeszcze leków, które minister zdrowia planuje co dwa miesiące przywracać na listy refundacyjne - ocenia ostro prezes NRL. 

Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych; przeciwnowotworowych; przeciwpsychotycznych; przeciwbólowych; przeciwgrzybiczych; przeciwjaskrowych; przeciwdepresyjnych; przeciwcukrzycowych; stosowanych w leczeniu choroby Alzheimera; w terapii obturacyjnych chorób dróg oddechowych; chorób kości; leków stosowanych w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH