Kolejny wniosek do CBA ws. decyzji MZ o refundacji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-05-2012, 15:22

Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków złożyło kolejny wniosek do CBA o podejrzeniu korupcji przy podejmowaniu przez Ministerstwo Zdrowia decyzji o objęciu refundacją i ustalaniu ceny kilku leków. Resort zapewnia, że nie było żadnych nieprawidłowości.

Stowarzyszenie na początku kwietnia zawiadomiło CBA o podejrzeniu korupcji przy ustalaniu ceny nutramigenu, czyli odżywki zastępującej mleko, stosowanej u niemowląt. Wówczas resort zapewniał, że nie doszło do nieprawidłowości. Preparat ten był refundowany w 2011 r. w 50 proc., w styczniu i lutym tego roku nie trafił na listę refundacyjną, a od marca powrócił na nią, ale droższy, i NFZ dopłaca do niego więcej.

W kolejnym wniosku SLP zwróciło się z prośbą do CBA o poszerzenie zakresu kontroli oraz zbadanie, czy w przypadku kilku innych leków nie doszło do korupcji w MZ. Stowarzyszenie podkreśliło, że docierają do niego sygnały budzące podejrzenie korupcji przy ustalaniu cen trzech leków. Chodzi o: singulair, sortis oraz plavix.

"Wątpliwości budzi fakt, iż wyżej wymienione leki przy 100 proc. odpłatności przez pacjenta kosztują 20-30 zł, zaś ich ceny w okresie objętym refundacją (do 1 stycznia 2012 r.) były kilkakrotnie wyższe" - czytamy we wniosku.

Jak poinformowało stowarzyszenie, ceny tych leków wynosiły przed 2012 r. od ok. 80 do 150 zł. "Tak duże różnice w cenach budzą podejrzenia o korupcję przy podejmowaniu decyzji o objęciu tych leków refundacją" - podkreślili lekarze.

Wyrazili też wątpliwości ws. leku aleric, który w styczniu został wprowadzony na listę leków refundowanych w cenie 22,88 zł. "Lek ten otrzymał decyzję o objęciu refundacją od 1 stycznia 2012 r. na dwa lata, a mimo to w obwieszczeniu MZ z 27 lutego nie znalazł się na liście leków refundowanych. Cena tego preparatu bez refundacji wynosi obecnie 12 zł" - napisali lekarze.

Rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek zapewniła w poniedziałek (7 maja), że procesy podejmowania decyzji dotyczących objęcia leków refundacją są przejrzyste i zgodne z przepisami. Dodała, że ceny leków są uzgadniane podczas negocjacji firm farmaceutycznych z Komisją Ekonomiczną.

Ustawa refundacyjna, która weszła w życie 1 stycznia wprowadziła stałe ceny i marże na leki refundowane. Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące i publikowana w formie obwieszczenia MZ. Ostatnia aktualizacja miała miejsce pod koniec kwietnia i obowiązuje od 1 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH