Komisja Zdrowia przeciwko poprawce NRA

POLITYKA LEKOWA

Autor: rynekzdrowia.pl/PAP/rynekaptek.pl   28-11-2014, 08:25

Komisja Zdrowia przeciwko poprawce NRA Komisja Zdrowia nie poparła zmian w prawie farmaceutycznym proponowanych przez NRA

W prawie farmaceutycznym nie znajdzie się zapis zobowiązujący producentów do zapewnienia hurtowniom stałych dostaw leków w każdej ilości - zdecydowali posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia, analizujący poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę.

W czwartek (27 listopada) Komisja Zdrowia zdecydowała o wykreśleniu z projektu wcześniej zaakceptowanej w trakcie prac podkomisji poprawki zaproponowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Czytaj także:  "Rynek został podzielony na równych i równiejszych"

Zapis przewidywał nałożenie na producentów lub importerów leków obowiązku zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków, szczególnie refundowanych, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów.

Posłanka Janina Okrągły zgłosiła wniosek o wykreślenie tego zapisu i wniosek został przyjęty w głosowaniu. Jak mówiła Okrągły, sprawa eksportu równoległego i dostępu do leków nie może być ujęta w poprawce zgłoszonej przez Izbę Aptekarską, ale wymaga odrębnej nowelizacji, aby szczegółowo uregulować kwestie nielegalnego wywozu leków w Polski.

- Poprawka NRA wywołała dużo kontrowersji oraz sugestii, że obróci się to przeciw pacjentom i doprowadzi do niedoboru leków - mówiła.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki także uznał, że poprawka w kształcie zgłoszonym przez NRA "mogłaby doprowadzić do braków leków, ponieważ przewidywała sprzedaż przez producentów do wszystkich hurtowni w każdej ilości". Jak ocenił, inne były intencje tego zapisu, a skutki mogłyby być wręcz odwrotne.

Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz wyjaśnił, że celem tej poprawki był równy dostęp hurtowni do leków i wyeliminowanie zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji.

- Doceniamy, że posłowie zdecydowali się na odrębną nowelizację w kierunku ograniczenia wywozu leków, ale pozostaje problem nierównego dostępu hurtowni do leków od producentów, ponieważ są hurtownie uprzywilejowane, które mają dostęp nieograniczony i takie, którym producenci odmawiają dostępu do leków lub oferują go w ograniczonym zakresie – mówił Kucharewicz.

- Trzeba wyeliminować praktyki wskazywania przez producentów na wybrane hurtownie - dodał , wyrażając nadzieję, na szybkie prace nad projektem nowelizacji przygotowanym przez PO.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos zapewnił, że projekt będzie szybko procedowany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH