Komisja Zdrowia przeciwko poprawce NRA

POLITYKA LEKOWA

Autor: rynekzdrowia.pl/PAP/rynekaptek.pl   28-11-2014, 08:25

Komisja Zdrowia przeciwko poprawce NRA Komisja Zdrowia nie poparła zmian w prawie farmaceutycznym proponowanych przez NRA

W prawie farmaceutycznym nie znajdzie się zapis zobowiązujący producentów do zapewnienia hurtowniom stałych dostaw leków w każdej ilości - zdecydowali posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia, analizujący poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę.

W czwartek (27 listopada) Komisja Zdrowia zdecydowała o wykreśleniu z projektu wcześniej zaakceptowanej w trakcie prac podkomisji poprawki zaproponowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Czytaj także:  "Rynek został podzielony na równych i równiejszych"

Zapis przewidywał nałożenie na producentów lub importerów leków obowiązku zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków, szczególnie refundowanych, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów.

Posłanka Janina Okrągły zgłosiła wniosek o wykreślenie tego zapisu i wniosek został przyjęty w głosowaniu. Jak mówiła Okrągły, sprawa eksportu równoległego i dostępu do leków nie może być ujęta w poprawce zgłoszonej przez Izbę Aptekarską, ale wymaga odrębnej nowelizacji, aby szczegółowo uregulować kwestie nielegalnego wywozu leków w Polski.

- Poprawka NRA wywołała dużo kontrowersji oraz sugestii, że obróci się to przeciw pacjentom i doprowadzi do niedoboru leków - mówiła.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki także uznał, że poprawka w kształcie zgłoszonym przez NRA "mogłaby doprowadzić do braków leków, ponieważ przewidywała sprzedaż przez producentów do wszystkich hurtowni w każdej ilości". Jak ocenił, inne były intencje tego zapisu, a skutki mogłyby być wręcz odwrotne.

Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz wyjaśnił, że celem tej poprawki był równy dostęp hurtowni do leków i wyeliminowanie zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji.

- Doceniamy, że posłowie zdecydowali się na odrębną nowelizację w kierunku ograniczenia wywozu leków, ale pozostaje problem nierównego dostępu hurtowni do leków od producentów, ponieważ są hurtownie uprzywilejowane, które mają dostęp nieograniczony i takie, którym producenci odmawiają dostępu do leków lub oferują go w ograniczonym zakresie – mówił Kucharewicz.

- Trzeba wyeliminować praktyki wskazywania przez producentów na wybrane hurtownie - dodał , wyrażając nadzieję, na szybkie prace nad projektem nowelizacji przygotowanym przez PO.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos zapewnił, że projekt będzie szybko procedowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH