Komunikat MZ w sprawie zmian w projekcie nowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   17-04-2012, 18:38

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło we wtorek (17 kwietnia) projekt nowej listy leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 maja. Do listy zostało dopisanych 246 produktów leczniczych, a 180 będzie miało niższe ceny niż do tej pory.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie z dniem 1 maja 2012 roku.

Trzecie obwieszczenie refundacyjne w porównaniu do drugiego obwieszczenia zawiera następujące zmiany:

1.  dla 83 produktów dodano nowe wskazanie tj.:
-  Wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii (substancja czynna: anastrozolum – 2 produkty), 
-  Choroba afektywna dwubiegunowa (substancje czynne: lamotriginum, olanzapinum, quetiapinum – 80 produktów), 
-  Zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie (substancja czynna: valganciclovirum – 1 produkt). Wskazanie to dotychczas nie było refundowane. 
 
2.  Dla 180 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu. Wskazane obniżki wynikają ze złożonych wniosków o obniżenie ceny oraz z negocjacji cenowych jakie zostały przeprowadzone w odniesieniu do wniosków o dodanie nowego wskazania refundacyjnego. 

3.  Do trzeciego obwieszczenia zostało dopisanych 246 nowych produktów (nowych kodów EAN), które nie były obecne na wykazie będącym załącznikiem do II obwieszczenia refundacyjnego. Przekłada się to na 95 nowych nazw handlowych leków i wyrobów medycznych umieszczonych w III obwieszczeniu, z uwzględnieniem różnic w postaci farmaceutycznej leku. 

4.  Objęto refundacją dwie nowe substancje czynne nigdy dotychczas nie refundowane:  Denosumab (osteoporoza), Eksemestan (rak piersi w II rzucie hormonoterapii).

5.  Na liście leków refundowanych zostały również umieszczone dwie substancje czynne, które były refundowane w poprzednich latach jednak ze względu na rezygnację producentów nastąpiła przerwa w ich refundacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH