Komunikat PTR - zmiany na liście refundacyjnej od 1 lipca

POLITYKA LEKOWA

Autor: PTR/rynekaptek.pl   05-07-2012, 10:23

Polskiego Towarzystwo Reumatologiczne wydało komunikat dotyczący zmian w refundacji obowiązujących od 1 lipca 2012 r. dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych. Komunikat wyjaśnia szczegółowo obowiązujące od 1 lipca br. zasady refundacji preparatu Metex, zawiera też wykaz wskazań objętych refundacją i odpłatność dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych od 1 lipca 2012 r. w lecznictwie otwartym.

W dniu 28 czerwca 2012 r. minister zdrowia wydał decyzję o objęciu refundacją leku metotreksat do stosowania podskórnego – preparat Metex, roztwór do wstrzykiwan w ampułkostrzykawce, 50 mg/ml (obwieszczenie wchodzi w życie 1 lipca 2012 r.).

Jak podkreśla Towarzystwo w komunikacie, obecna decyzja refundacyjna dotyczy lecznictwa otwartego tzn. umożliwia zakup leku przez pacjenta w aptece. Jest to ważny krok zmierzający do poprawy leczenia pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi w Polsce.

Dotychczas metotreksat do stosowania podskórnego refundowany był jedynie w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów w ramach programów terapeutycznych, w których lek wydawany był pacjentowi bezpłatnie przez szpital realizujący program.

Komunikat podaje zakres wskazań objętych refundacją dla preparatu Metex w chorobach reumatycznych. (Szczegóły - patrz w załączniku pod tekstem).

W dniu 22 czerwca 2012 r. w ramach konsultacji społecznych projektu obwieszczenia Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przesłało do ministra zdrowia stanowisko, w którym zwróciło uwagę, że zgodnie z opinią Rady Przejrzystości zakres wskazań refundacyjnych dla metotreksatu do stosowania podskórnego powinien być taki sam jak dla preparatów do stosowania doustnego czyli rozszerzony na „choroby autoimmunizacyjne”.

Od 1 lipca 2012 r. refundacja preparatu Metex będzie obowiązywała w oparciu o dwie decyzje ministra zdrowia – w ramach programów lekowych – bezpłatnie (we wskazaniu RZS oraz MIZS) oraz w lecznictwie otwartym – ryczałt (wskazania zgodnie z ChPL).

Brak rozszerzenia wskazań refundacyjnych dla preparatu Metex w lecznictwie otwartym na inne choroby autoimmunizacyjne ogranicza dostęp do w/w terapii pacjentom z zapaleniami naczyń w tym zapaleniem błony naczyniowe oka oraz z zapaleniem wielomięśniowym/skórnomieśniowym.

Ponadto, co w obecnej sytuacji jest znacznie ważniejsze, zawężenie zakresu wskazań refundacyjnych do wymienionych w ChPL ogranicza dostęp do leczenia dzieciom z inną niż wielostawowa postacią MIZS - z postacią skąpostawową oraz pacjentom z chorobą Stilla.

W obecnej sytuacji, kiedy funkcjonować będą dwa systemy refundacyjne dla preparatu Metex – otwarty oraz programy lekowe – dzieci ze skąpostawową postacią MIZS oraz z chorobą Stilla mogą nadal korzystać z refundacji w ramach programu lekowego leczenia RZS i MIZS o przebiegu agresywnym (obwieszczenie MZ – program lekowy: załącznik B.33). W tym przypadku ograniczenia dotyczące MIZS wynikające z ChPL nie obowiązują.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH