Koniec z koncentracją aptek

POLITYKA LEKOWA

Autor: MM/rynekaptek.pl   11-01-2017, 09:18

Koniec z koncentracją aptek Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Celem nowych regulacji w prawie farmaceutycznym jest równomierne rozmieszczenie aptek, zapobieżenie ich koncentracji, usieciowieniu, a w konsekwencji monopolizacji rynku – tłumaczyła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Zdaniem prezes NRA, wprowadzenie nowych regulacji w prawie farmaceutycznym to przemyślany i potrzebny krok. Porządkują one rynek usług farmaceutycznych oraz przywracają właściwą rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w wywiadzie z 3 stycznia br. przekonywała, że proponowane zmiany dotyczą tych aptek, które powstaną po wprowadzeniu nowego prawa, natomiast te, które funkcjonują obecnie, a jest ich ponad czternaście tysięcy, będą normalnie funkcjonować i ze sobą konkurować.

- Z naszego punktu widzenia ceny leków nie powinny i nie mogą wzrosnąć – zapewniła prezes NRA.

Wskazała, że w aptekach sieciowych pacjent poprzez zabiegi marketingowe, namawiany jest na kupowanie nadmiernej ilości leków i suplementów diety, które w rzeczywistości nie są mu potrzebne.

Zdaniem prezes NRA, to mobilizuje pacjentów do nadkonsumpcji, co jest zjawiskiem niebezpiecznym, gdyż wiele z tych preparatów powoduje interakcje z innymi lekami. Nowelizacja ma temu zapobiec.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podkreśliła, że znowelizowane prawo farmaceutyczne, które będzie dotyczyło już nowo powstałych aptek, ma też na celu przywrócenie lepszego dostępu do leków i usług na terenach wiejskich:

- Celem tej regulacji jest równomierne rozmieszczenie aptek, zapobieżenie ich koncentracji, usieciowieniu, a w konsekwencji monopolizacji rynku. Jak wiemy, monopolizacja nie jest dobra na systemu ochrony zdrowia i pacjentów.

Wskazała, że projekt zawiera rozwiązania wprowadzające kryteria demograficzne i geograficzne. Uwzględnia liczbę trzech tysięcy mieszkańców w danej gminie przypadających na jedną aptekę. Apteki będą od siebie oddalone nie mniej niż 500 metrów: - Nie mamy tutaj do czynienia z koncentracją tylko z dywersyfikacją – zaznaczyła.

Dodała również, że obecnie jest już 400 gmin, w których jest możliwe otwieranie nowych aptek: - Na osiedlach nowo powstających także będzie możliwość i potrzeba otwierania nowych placówek. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjenta, który będzie beneficjentem tych rozwiązań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH