Konsultacje: za mało pieniędzy na ratunkowy dostęp do leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 15:26

Konsultacje: za mało pieniędzy na ratunkowy dostęp do leków

W opinii konsultujących projekt ustawy o ratunkowym dostępie do technologii medycznych (RDTM), przewidziana na ten cel kwota 10 mln zł rocznie jest za niska.

Zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzającego specjalny budżet na leczenie ratunkowe.  Nowa ustawa ma rozwiązać problem chorych wymagających niestandardowych metod leczenia, w przypadku których ani ministerstwo, ani NFZ nie mają podstawy prawnej do finansowania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W takich przypadkach minister zdrowia będzie mógł zapłacić za leki z nowego funduszu, na który będzie miał 10 mln zł rocznie (w tym roku mniej, bo obejmie tylko część miesięcy). Jednak lek ma być przyznawany wyłącznie na miesiąc - potem konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku i czekanie na jego rozpatrzenie.

Eksperci i organizacje pacjenckie zwracają uwagę, że  najdroższe terapie dla jednej osoby dostępne obecnie w programach lekowych kosztują kilka milionów złotych rocznie, więc środki są zbyt skromne. Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego, podkreśla na łamach DGP, że propozycja resortu wzbudza wiele nadziei, ale ze względu na budżet niewiele zmieni.

W projekcie wprowadzono też regułę precedensu - jeśli dana osoba zostanie objęta pomocą w sfinansowaniu leku, druga w podobnych warunkach nie będzie mogła otrzymać odmowy. Precedens ma jednak nie obejmować najdroższych leków, a jeżeli pacjentów będzie więcej, medykament ma stać się szerzej dostępny w ramach programu lekowego, chemioterapii lub refundacji otwartej.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda poinformował DGP, że projekt będzie jeszcze zmieniany.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH