Kontrole ordynacji lekarskich - 688 procent normy

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   12-09-2011, 23:56

Kontrole ordynacji lekarskich - 688 procent normy

Nie tylko aptekarzom kontrole prowadzone przez pracowników NFZ spędzają sen z powiek. Liczba kontroli ordynacji lekarskich wzrosła rok do roku blisko siedmiokrotnie.

Działania kontrolne ze strony Fundusz są po części wynikiem nadużyć w preskrypcji lekarskiej i bezprawnym wymuszaniu refundacji leków. Zapewne też służą kontroli i ograniczaniu wydatków publicznych na refundację leków.

Niektóre oddziały wojewódzkie NFZ publikują dane, które mają pomóc lekarzom w zachowaniu proporcji w przepisywaniu leków refundowanych. - Część z nich jednak, by nie ponosić ryzyka związanego z ordynacją lekarską, przepisuje leki wyłącznie z pełną odpłatnością - przypomina Jerzy Gryglewicz, ekspert w ochronie zdrowia.

688 procent normy
NFZ wydaje na refundację leków 14,5 proc. swoich środków, czyli 8,27 mld zł – wynika z danych płatnika za 2010 rok. Leki, które generują największą refundację to clexane (3 proc. refundacji), kolejne trzy pozycje zajmują produkty związane z leczeniem chorób układu oddechowego. Wśród podmiotów – beneficjentów refundacji, pozycję dominującą zajmuje GSK, wysoko na liście znajduje się także polski wytwórca – Polpharma.

Ze sprawozdań NFZ wynika, że między 2009 a 2010 rokiem nastąpił gwałtowny wzrost kontroli ordynacji lekarskiej - o 688 procent. W 2009 roku kontrolowana kwota refundacji wyniosła 39 mln zł, rok później już 307 mln złotych. – W 2011 roku ta tendencja wzrostowa zapewne zostanie utrzymana – przewiduje Jerzy Gryglewicz.

Najwięcej kontroli odbyło się na terenie województwa mazowieckiego - pracownicy stołecznego oddziału Funduszu skontrolowali 228 lekarzy. Na drugim miejscu znalazło się województwo podkarpackie – 156, za nim województwo podlaskie – 144. W województwie małopolskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim przeprowadzono najmniej kontroli, chociaż tutaj także odnotowano wzrost o 50 procent.

Wartość zakwestionowanej ordynacji lekarskiej w 2010 roku wyniosła 5,3 mln zł, w 2009 – 2,7 mln złotych. Najwyższe kwoty zakwestionowano w województwie mazowieckim, lubelskimi i i kujawsko-pomorskim. W 7 województwach - mimo kontroli -  nie zakwestionowano żadnych środków.

Lekarze mogą odwoływać się od wyniku kontroli wojewódzkiego oddziału NFZ do zespołu arbitrażowego, który istnieje już 6 lat. W skład zespołu wchodzi po trzech przedstawicieli NFZ i Naczelnej Rady Lekarskiej. Około połowa odwołań jest rozpatrywana na korzyść lekarzy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH