Kraków: programu nie ma, pieniędzy na niestandardówki też nie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-06-2011, 06:21

Kraków: programu nie ma, pieniędzy na niestandardówki też nie

Mimo że nie ma jeszcze połowy roku, już w całości wyczerpały się środki przyznane przez NFZ na obecny rok na chorych leczonych lenalidomidem w ramach chemioterapii niestandardowej w klinice hematologii krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Klinika Hematologii SU w Krakowie zaalarmowała, że brakuje jej środków na leczenie pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej, zwracając się do oddziału Funduszu zwiększenie nakładów na ten cel o 2 mln złotych.

Dr Artur Jurczyszyn, starszy asystent kliniki hematologii SU i prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka wystosował apel o pomoc, ponieważ „lek Revlimid (lenalidomid) dostępny w Polsce w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej, nie jest możliwy do zastosowania dla chorych ze szpiczakiem mnogim w ramach drugiej i trzeciej linii leczenia z powodu braku finansowania tej terapii przez NFZ”.

Wzrost nakładów
Fundusz informuje, że oddział hematologii SU otrzymał na ten rok kontrakt wyższy od ubiegłorocznego o prawie 1,7 mln zł. - Zapłaciliśmy również za nadwykonania wygenerowane przez oddział, głównie w zakresie przeszczepów szpiku – wylicza Jolanta Pulchna, rzecznik OW NFZ w Krakowie.

Leczenie szpiczaka odbywa się na oddziale dwiema drogami: w ramach programu terapeutycznego przy użyciu bortezomibu (w tym zakresie szpital wykazał za pierwszy kwartał niewykonania na poziomie 70 tys. zł) oraz w ramach chemioterapii niestandardowej (tu szpital wygenerował nadwykonania w wysokości 420 tys. zł).- Pojawiły się nadwykonania mimo, że zwiększyliśmy nakłady na ten cel i w porównaniu z rokiem ubiegłym kwota na chemioterapię niestandardową z 1,5 mln zł wzrosła do 2 mln zł – mówi rzecznik małopolskiego Funduszu.

I dodaje: - Fakt nadwykonań mimo tak znacznych zwiększeń wynika zapewne z coraz liczniejszej grupy pacjentów i coraz droższych substancji stosowanych podczas leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH