KZ Senat: należy od nowa zbudować pozycję aptek i farmaceutów

POLITYKA LEKOWA

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   13-01-2016, 13:04

KZ Senat: należy od nowa zbudować pozycję aptek i farmaceutów Senacka Komisja Zdrowia wysłuchała omówienia sytuacji ekonomicznej aptek w Polsce. Fot. prscr

Senatorowie są przerażeni sytuacją ekonomiczną aptek w Polsce i dotychczasową nieudolnością systemu. Nie można pozwolić na makdonalizację rynku aptek – przekonywał w środę 13 stycznia podczas senackiej Komisji Zdrowia Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA.

Polska lokuje się w dolnym rejestrze ekonomicznym, a średnia sprzedaż w aptekach jest jedną z najniższych w UE – mówił Stanisław Kasprzyk, ekspert rynku farmaceutycznego.

To prawda, że liczba aptek w Polsce systematycznie rosła i ten trend się nadal utrzymuje, ale nastąpiła dominacja sieci. Powoduje to, że to właśnie apteki sieciowe odpowiadają za wzrost aptek. Natomiast spada liczba aptek indywidualnych. W Polsce obecnie jest na rynku 360 sieci, co daje 36,6 proc. ogólnej liczby.

Statystycznie apteki w sieci sprzedają 50 proc. więcej niż apteki indywidualne.

Obecna sytuacja doprowadziła do utrzymującego się trendu organizacji aptek. W odpowiedzi na sieci, apteki indywidualne zaczęły się konsolidować, tworzyć własne organizacje skupiające je.

Zdaniem eksperta jest to jedna z pochodnych wadliwej ustawy refundacyjnej, pogarszającej sytuację aptek indywidualnych. Wzmocniła się natomiast pozycja uprzywilejowania sieci w stosunku zarówno do pacjenta, jak i do działań marketingowych.

Na złą sytuację wpływa zmiana marży z degresywnej na marżę od limitu – takiego zapisu, zdaniem Kasprzyka nie ma w żadnym innym kraju UE. Kolejne to sztywne ceny i sztywne marże oraz częste zmiany na rynku leków refundowanych.

- To wszystko ma jeden aspekt, że wprowadziło erozję marży w łańcuchu dystrybucyjnym – mówi ekspert. – Zmiana ustawy refundacyjnej obniżyła wartość kwoty marży w łańcuchu dystrybucji.

Zdecydowanie obniżyła się dynamika rynku. Natomiast częste zmiany cen leków refundacyjnych zaburzyły zarządzanie magazynem, zarówno po stronie hurtu jak i detalu. Zmniejszyła się w asortymencie półka i jej głębokość. Powoduje to sytuacje odwrotną do dotychczasowej, gdzie to pacjent szukał najtańszego leku, obecnie szuka leku w ogóle. Bo nie wszystkie apteki mają pełen asortyment.

Nastąpiło obniżenie wartościowe leków refundowanych. W ciągu 3 lat spadek sprzedaży leków refundowanych o 7,1 mld zł.

Kolejną sprawą jest częsta zmiana cen leków refundowanych, co powoduje, że apteka nie jest w stanie zabezpieczyć w żaden sposób swojego magazynu. Powoduje to straty w aptekach, które obecnie sięgają poziomu 10 tys. zł średnio na aptekę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH