Leczenie ADHD i schizofrenii będzie skuteczniejsze

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   14-09-2011, 06:04

Leczenie ADHD i schizofrenii będzie skuteczniejsze

Na nowej liście leków refundowanych, której opublikowanie Ministerstwo Zdrowia zapowiada na październik, mają znaleźć się kolejne leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego wypełnił ogromną lukę. Jednak jego realizacja będzie niepełna bez dostępu do leków niezbędnych w farmakoterapii znanych jednostek chorobowych. 


Odpowiedzialność za realizację Programu spoczywa przede wszystkim na szczeblu rządowym. Chodzi o ministerstwa: edukacji, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości oraz o Narodowy Fundusz Zdrowia. Z kolei ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 1995 roku nałożyła obowiązek tworzenia i prowadzenia szpitali psychiatrycznych na barki samorządów wojewódzkich i lokalnych.

– Muszą one monitorować sytuację na podległym im terenie i dbać o to, aby liczba miejsc była dostosowana do potrzeb – mówi Wojciech Kłosiński, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego. Do niedawna obowiązywał model skoncentrowany na dużych szpitalach psychiatrycznych.

Schizofrenia jak pryzmat
Swego rodzaju soczewką, w której skupiają się wszystkie problemy związane z zaburzeniami psychicznymi, jest schizofrenia. W Polsce cierpi na nią ok. 350-380 tys. osób, przy czym leczy się ok. 200 tys. osób.

– Generalnie uważa się, że jest ona związana z rozpadem struktury osobowości, pozostającej u zdrowych ludzi monolitem. Mogą przy tym wystąpić m.in. takie objawy jak ambia (współistnienie sprzecznych ze sobą dążeń, uczuć, sądów), autyzm (skupienie się na sobie) czy też niedostosowanie swojego zachowania do powszechnie przyjętych norm – opowiada prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii. – Nakładają się na to fałszywe zespoły somatyczne takie jak np. omamy czy brak krytycyzmu – dodaje prof. Jarema. Jedną z form pomocy chorym powinna być opieka środowiskowa. Biorąc pod uwagę liczbę ludności w Warszawie, takich centrów powinno być dziesięć. Tymczasem nadal jedyną dostępną formą opieki pozostaje leczenie szpitalne.

Psychiatrzy zalecają przyjmowanie leków drugiej generacji. 

W sumie powinna je brać połowa chorych na schizofrenię. Na liście leków refundowanych, której opublikowanie resort zdrowia zapowiedział na październik br. po raz pierwszy ma zostać umieszczona olanzapina o przedłużonym (do 2-3 tygodni) działaniu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH