Lekarz pod kontrolą: płatnik sprawdza ordynacje i obciąża kosztami

POLITYKA LEKOWA

Autor: Jacek Janik/rynekaptek.pl   11-07-2011, 11:21

Lekarz pod kontrolą: płatnik sprawdza ordynacje i obciąża kosztami

Kontroli z zakresu ordynacji lekarskich z roku na rok jest coraz więcej. W ubiegłym roku płatnik skontrolował 1303 lekarzy i zażądał do zwrotu łącznie 7,7 mln zł. Nowe przepisy wykluczają przy tym możliwość odwoływania się lekarzy od kar nakładanych przez Fundusz. Czy lekarze wypisując recepty na leki refundowane mają się czego obawiać?

NFZ poinformował w sprawozdaniu z działalności za 2010 rok m.in. o wynikach kontroli przeprowadzonych przez Fundusz w zakresie refundacji leków. W ubiegłym roku skontrolowano 1579 aptek i wydano 1513 zaleceń pokontrolnych. Przeprowadzono także kontrolę ordynacji lekarskiej w 491 postępowaniach: w sumie poddano kontroli 1303 lekarzy.

W minionym roku w czasie kontroli aptek poddano analizie prawie 63,5 tys. recept, w wyniku czego zakwestionowano refundację o łącznej wartości 3,8 mln zł. Dużo większe kwoty wchodzą w grę w przypadku kontroli ordynacji lekarskiej, gdzie łączna wartość kontrolowanej w 2010 roku ordynacji lekarskiej wyniosła ponad 307 mln zł (z czego aż 286 mln zł przypada na Mazowiecki OW).

W ubiegłym roku NFZ wydał na leki refundowane niebagatelną kwotę ponad 8,5 mld zł. Trudno się więc dziwić, że Fundusz dyscyplinuje wydawanie pieniędzy na leki refundowane, coraz uważniej  przygląda się temu segmentowi i stara się mieć na niego wpływ.

Najwięcej, bo ponad 5,1 mld zł, NFZ wydał na refundację leków dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Łącznie wypisano im ponad 134 mln opakowań leków o łącznej wartości ponad 6,1 mld zł. Refundacją objęto blisko 316 mln opakowań leków.

Lekarze, aby móc wypisywać recepty na leki refundowane, muszą zawierać umowy z Funduszem. To one regulują wszystkie obowiązki i rygory, według których muszą być wypisywane. Ich niedopełnienie, zwłaszcza od strony formalnej - co jest stosunkowo łatwe do skontrolowania i udowodnienia, wiąże się z konkretnymi sankcjami.

Zdaniem Macieja Jędrzejowskiego, członka władz OZZL oraz przewodniczącego Regionu Mazowieckiego, są one sprzeczne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów: - Jest to zastrzeganie dla siebie nieuzasadnionych, nadmiernych korzyści w umowach i nadużywanie pozycji monopolistycznej na rynku. Zaskarżymy NFZ do UOKiK - zapowiadał Jędrzejowski w "Gazecie Wyborczej”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH