Leki na katar tylko w małych opakowaniach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   06-07-2011, 14:12

Część leków, które można dziś kupić w aptekach bez recepty, trafi do kosza. Te, które mają w składzie pseudoefedrynę, będą dostępne tylko w małych opakowaniach. Przyczyną jest zmiana przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sprzedaż leków, które w swoim składzie mają pseudoefedrynę, a nie są wydawane na receptę, zostanie ograniczona. Jednorazowo pacjent nie kupi opakowania zawierającego więcej niż 720 miligramów (mg) pseudoefedryny. Takie ograniczenie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym prace ma rozpocząć Sejm.

Zawarta w lekach pseudoefedryna służy za narkotyk, gdyż jej działanie jest podobne do amfetaminy. To oznacza, że pacjenci z grypą lub przeziębieniem nie kupią dużych ilości takich leków na katar, jak sudafed czy acatar lub cirrus. Ministerstwo wskazuje jednak, że opakowania, które będą zawierać do 720 miligramów pseudoefedryny, w zupełności wystarczy do trzydniowej kuracji.

– Projekt ustawy nie zakłada żadnych okresów przejściowych, w związku z czym jej przepisy wejdą w życie w terminie 14 dni od ich uchwalenia. Oznacza to, że niemożliwe będzie sprzedanie pacjentom wcześniej wyprodukowanych produktów – mówi Tomasz Kaczyński, prawnik w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Według niego, zmiana ta doprowadzi do sytuacji, w której produkt co prawda ma ważne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, jednak niedopuszczalne będzie prowadzenie jego sprzedaży detalicznej. Jego zdaniem doprowadzi to do znacznych strat po stronie producentów leków zawierających pseudoefedrynę. Co ciekawe, zakaz sprzedaży obejmie tylko apteki.

– Będziemy mieli sytuację patową. Z jednej strony dopuszczalne będą wytwarzanie i obrót hurtowy lekami wydawanymi bez recepty zawierającymi ponad 720 mg pseudoefedryny, z drugiej zaś niedopuszczalna będzie ich sprzedaż w aptekach – mówi Tomasz Kaczyński.

– Ograniczenie wyraźnie dotyczy jednorazowej transakcji. Nie ma żadnej podstawy do odmowy sprzedaży kolejnych 720 mg pseudoefedryny temu samemu pacjentowi, jeżeli jeszcze raz ustawi się w kolejce w aptece lub punkcie aptecznym – mówi Łukasz Sławatyniec, prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH