Leki na liście "S" po złożeniu oferty

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   11-04-2016, 15:24

Leki na liście "S" po złożeniu oferty

Prawdziwym problemem jest to, czy dobór leków na wykazie „S" nastąpi w sposób transparentny i wolny od arbitralności - uważają prawnicy z kancelarii Dentons.

Ani formuła rozporządzenia, ani obwieszczenia niepoprzedzonego procedurą konkurencyjną takiej gwarancji nie dają. Nawet przy otwartości ministerstwa w pracach nad takim rozporządzeniem lub obwieszczeniem i przy konsultowaniu jego projektu ze wszystkimi zainteresowanymi nie da się uniknąć ostatecznie uznaniowej decyzji o wpisaniu konkretnych leków do rozporządzenia - piszą prawnicy na łamach Rzeczpospolitej.

Podają jednak rozwiązanie, by lista S powstała zgodnie z unijną dyrektywą o transparentności.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje instytucję tzw. programów polityki zdrowotnej. Program 75+ spełnia idealnie definicją takiego programu. Jest opracowywany, wdrażany, realizowany i finansowany m.in. przez ministra zdrowia.

Zastosowanie tej procedury, przewidującej m.in. ocenę AOTM, rozwiałoby obawy wyrażane przez wszystkich interesariuszy co do rzetelności i transparentności wyboru leków do wykazu „S". Przepis art. 48b ustawy o świadczeniach przewiduje, iż w przypadku programów polityki zdrowotnej wyboru realizatora tego programu dokonuje się w drodze konkursu ofert.

O przeprowadzeniu takiego konkursu minister ogłasza w swojej siedzibie i na swojej stronie internetowej co najmniej 15 dni przed upływem wyznaczonego terminu składania ofert. W ogłoszeniu określa w szczególności: przedmiot konkursu, wymagania stawiane oferentom, termin i miejsce składania ofert. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby minister zastosował te przepisy.

Ważne jest, aby zasadniczy wybór trybu kwalifikacji leków do programu 75+ został zawarty w ustawie (który to warunek już jest spełniony) oraz aby tryb ten pozwolił uniknąć arbitralności w doborze leków (co także jest spełnione w przypadku programów polityki zdrowotnej).

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH