"Leki z listy „S“ powinny być dostępne we wszystkich wskazaniach"

POLITYKA LEKOWA

Autor: politykazdrowotna.com/rynekaptek.pl   11-10-2016, 13:48

"Leki z listy „S“ powinny być dostępne we wszystkich wskazaniach" Zdaniem dr Perekitko, leki na wykazie "S" są dobrane dobrze, ale powinny być dostępne we wszystkich wskazaniach.

Rządowy program 75+ funkcjonuje dobrze, jednak leki z listy „S“ powinny być dostępne we wszystkich wskazaniach, a recepty wypisywane także przez lekarzy specjalistów – uważa Wojciech Perekitko, specjalista medycyny rodzinnej, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze.

Zdaniem dr Perekitko, ogólna ocena programu 75 plus jest dobra, mimo, że okazało się, że na liście leków dla seniorów nie znajdą się wszystkie leki, a potem, nawet jeśli dany lek tam się znalazł, nie dla wszystkich jest dostępny bezpłatnie.

Przyznaje, że grupy leków są dobrane dosyć dobrze, gdyż są to środki stosowane w najczęściej występujących schorzeniach u osób starszych.

Dr Perekitko pozytywnie ocenia też kampanię informacyjną rządu, jednak to czego zabrakło, to zmian w ustawie refundacyjnej albo przynajmniej takiego zapisu, który gwarantowałby, że leki z listy „S” są dostępne bezpłatnie we wszystkich wskazaniach.

- Przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania programu widać było, że do POZ przychodzi więcej pacjentów. Teraz sytuacja się już normalizuje, ale zwiększyła się liczba porad recepturowych, gdyż pacjenci po wizytach u lekarzy specjalistów, zgłaszają się do nas po recepty na zapisane gdzie indziej leki.

Dr Perekitko nie do końca zgadza się z koncepcją, że to lekarze mają być strażnikami pieniędzy ministra zdrowia: - Rozumiem, że środki są ograniczone, a skutki funkcjonowania listy „S” nie są jeszcze do końca znane. Ale na ograniczeniach wprowadzonych przez MZ cierpią głównie pacjenci.

Uważa, że przede wszystkim należałoby rozwiązać problem recept wypisywanych pacjentom powyżej 75 roku życia w szpitalach: - To powinien być następny krok, który nie spowoduje marnotrawstwa ani nadmiernego zużycia leków.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH