Liroy: marihuanę mamy z "rekreacyjnego rynku"

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   31-10-2016, 12:19

Liroy: marihuanę mamy z "rekreacyjnego rynku" Poseł Kukiz `15 uważa, że marihuana lecznicza nie powinna być dostarczana pacjentom z rynku "rekreacyjnego".

Prezes Jarosław Kaczyński był zdziwiony, kiedy zwróciłem uwagę, że nie ma refundacji medycznej marihuany. W ciągu tygodnia po naszym spotkaniu refundacja została wprowadzona – powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej poseł Piotr „Liroy“ Marzec.

Jak twierdzi poseł Marzec, Ministerstwo Sprawiedliwości szuka rozwiązań legislacyjnych dla legalizacji marihuany.

Jego zdaniem, obecnie refundacja medycznej marihuany opiera się na mocno niedoskonałych zasadach: - Czas oczekiwania między wydaniem pacjentowi decyzji o przyznaniu refundacji a otrzymaniem preparatu jest bardzo długi. Mijają miesiące.

Poseł zaznaczył, że należy rozdzielić wiedzę rejestracyjną, na potrzeby dopuszczania leków do obrotu i wiedzę medyczną w ogólności.

- W określonych wskazaniach chorobowych marihuana ma działanie wspomagające, w sposób uzasadniający jej zastosowanie w lecznictwie przy chorobie nowotworowej. Powstało wiele prac naukowych na całym świecie na ten temat. Choćby prace dr. Jarosza czy Uniwersytetu Wrocławskiego, jeśli chodzi tylko o Polskę. Wiedzę rejestracyjną mamy, kiedy badania zostały przeprowadzone w sposób dedykowany pod konkretny produkt - mówi Liroy.

Dodaje: - Dzisiaj z rekreacyjnego rynku marihuana wpływa do pacjentów do użytku medycznego. To jest absurd, z którym powinniśmy zrobić porządek. Politycy już podchwycili temat i chcieli tworzyć nowe instytucje ds. marihuany medycznej. My tego nie chcemy. Nie chcemy budować nowego systemu ani jakiejś np. rady marihuany medycznej. Zależy nam na deregulowaniu i opieraniu się na obecnym systemie, a nie regulowaniu i robieniu na temacie marihuany polityki.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH