Lista 75+: jeden lek na wszystkie bóle

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   04-10-2016, 08:42

Lista 75+: jeden lek na wszystkie bóle Nie każdy lek nadaje się tak samo dla każdego chorego na tę samą chorobę.

Na ministerialnej liście „S“ dokonano w kilku grupach terapeutycznych wyboru tylko jednego leku. Nie wiadomo z jakiego powodu. Dotyczy to głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy insulin – zauważa Piotr Błaszczyk, prezes PZPPF.

1 września zaczęła obowiązywać lista 75+. Eksperci i lekarze są w zasadzie zgodni – mimo że każdy chciałby, aby na liście było o wiele więcej leków, samo wprowadzenie jej jest dobrym krokiem w leczeniu seniorów i opiece nad nimi.

Z wprowadzenia listy jest też zadowolony Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Ale Piotr Błaszczyk, wskazuje na kilka minusów.

– Po pierwsze, w kilku grupach terapeutycznych nie widzieć czemu dokonano wyboru tylko jednego leku. Tak się stało w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy insulin – mówi Błaszczyk. Twierdzi, że to ograniczenie może powodować presję na lekarzy do zmieniania terapii już prowadzonej.

- Najlepiej widać to na przykładzie leczenia bólu. Na liście znalazł się tylko jeden lek niesteroidowy przeciwzapalny. Czas jego działania wynosi 12–15 godzin. Może to u ludzi starszych powodować niepożądane skutki, głównie ze strony nerek – tłumaczy dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJ CM w Krakowie.

Zwraca uwagę, że szczególna sytuacja występuje często wtedy, gdy pacjenci przyjmują aspirynę w dawkach przeciwpłytkowych z uwagi na choroby układu krążenia.

Niestety, chorzy często leczą się u różnych lekarzy i nie ma realnej możliwości ustalenia, jakie leki faktycznie zażywają: – Dobrze byłoby więc, aby w przyszłości na tej liście pojawiły się leki będące alternatywą dla już dostępnego leku z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – uważa dr Woroń.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH