Maciej Kuźmierkiewicz: Polacy nie są lekomanami

POLITYKA LEKOWA

Autor: rynekzdrowia.pl/rynekaptek.pl   24-10-2014, 12:00

Maciej Kuźmierkiewicz: Polacy nie są lekomanami Na zdjęciu Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny IMS Health Poland (fot. PTWP)

- Trudno znaleźć w Europie naród bardziej statystycznie uśredniony pod względem konsumpcji leków – przekonywał Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor IMS Health Poland.

Podczas sesji „Polityka lekowa i przemysł farmaceutyczny w Polsce” zorganizowanej w ramach X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa 23-24 października 2014 r.) Maciej Kuźmierkiewicz przypomniał, że pod względem wartości sprzedaży aptecznej Polska jest szóstym rynkiem farmaceutycznym w Europie. Jeśli jednak przeliczyć tę wartość na głowę mieszkańca, to np. Niemcy wydają na leki 3 razy więcej.

Zdaniem szefa IMS Healht trudno znaleźć w Europie naród bardziej statystycznie uśredniony pod względem konsumpcji. - To jednak nie nadmierne zakupy leków są powodem trudności w poszerzaniu wolumenu refundowanych leków – uważa.

W jego ocenie, pod względem udziału generyków w rynku leków Polska ma podobny wskaźnik jak Niemcy, gdzie 4 na 5 konsumowanych leków są generykami. Jeśli jednak wziąć pod uwagę na wartość rynku, to jesteśmy niemal samotnym liderem z 70 proc udziałem takich leków; w Niemczech wynosi on ponad 40 proc.

- Dzieje się tak m.in. dlatego, że jesteśmy rynkiem znacząco tańszym. W Polsce mamy znacząco starsze leki oryginalne. Biorąc pod uwagę nowo zarejestrowane w Europie innowacyjne cząsteczki w ciągu ostatnich 5 lat było ich 108. W Niemczech w sprzedaży jest 100 z nich, w Polsce - 60. To dobry wynik, bo większość krajów ma zbliżony ten wskaźnik. Jednak tzw. penetracja, jaką osiągają te produkty jest znacząco mniejsza w Polsce. W kraju to 1 punkt proc., w Niemczech ok. 8, średnia europejska - prawie 5 - mówił Maciej Kuźmierkiewicz.

Więcej: rynekzdrowia.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH