Marcin Czech: nowe leki zwiększyły pulę dostępnych opcji terapeutycznych

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-01-2018, 16:00

Marcin Czech: nowe leki zwiększyły pulę dostępnych opcji terapeutycznych Wiceminister Czech podsumował jakie nowe leki znalazły się na styczniowej liście refundacyjnej (Fot. Archiwum)

Styczniowa lista refundacyjna rozszerza opcje terapeutyczne dla pacjentów, między innymi tych z chorobą ultrarzadką – powiedział 3 stycznia na konferencji prasowej wiceminister Marcin Czech.

Wiceminister Marcin Czech poinformował, że od stycznia na liście refundacyjnej pojawiły się nowe leki. Są to 53 produkty lecznicze (wg kodów EAN), które zwiększyły pulę dostępnych opcji terapeutycznych.

- Dla leku, który zawiera pancreatynę, rozszerzyliśmy wskazania refundacyjne – wskazał.

Dodał, że obecnie jest on dostępny również w terapii zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową.

Wiceminister Czech omówił także zmiany, jakie zaszły w katalogu chemioterapii. Między innymi rozszerzono wskazania refundacyjne dla dwóch substancji czynnych – capecitabine i mitoxantronum, co ma ułatwić dostęp do leczenia pacjentom z chorobami nowotworowymi.

Zmodyfikowany został program leczenia zaawansowanego raka jelita grubego. Jak wyjaśnił Marcin Czech, zmiana dotyczy schematów leczenia pacjentów: panitumumab (Vectibix), który jest teraz refundowany również w pierwszej linii leczenia. Dzięki temu pacjenci z rakiem jelita grubego mają więcej opcji terapeutycznych.

Objęty refundacją został lek Soliris (eculizumab), który będzie dostępny dla pacjentów w dwóch programach lekowych:

- „Leczenie atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego” (aHUS),
- „Leczenie nocnej napadowej hemoglobinurii” (PNH).

Wiceminister Marcin Czech odniósł się także do zmian dotyczących leków immunosupresyjnych. Zapewnił, że walgancyclovir w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego nadal jest dostępny bezpłatnie dla najmłodszych pacjentów w szpitalach.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH