Miało być jawnie, a jest tak jak zawsze

POLITYKA LEKOWA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2015, 10:16

Miało być jawnie, a jest tak jak zawsze Jawne negocjacje, tajne protokoły

Negocjacje z firmami farmaceutycznymi ws. ewentualnej refundacji leków prowadzi Komisja Ekonomiczna. Protokoły sprowadzają się do kilku zdań: przywitali się, rozmawiali, a potem wstali. Dostęp do treści jest tajny - donosi wyborcza.pl.

Jak przypomina wyborcza.pl, kryteria podejmowania decyzji o nowych lekach miały być jasne. Po to utworzono Radę Przejrzystości - niezależne od Ministerstwa i firm farmaceutycznych grono ekspertów, które wydaje rekomendacje, jakie leki wpisywać na listę, a jakich nie. Okazało się jednak, że tylko co trzecia decyzja Ministerstwa zgadza się z rekomendacją Rady.

Negocjacje z firmami farmaceutycznymi prowadzi Komisja Ekonomiczna. Jej szefem Artur Fałek, jednocześnie dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji MZ.

"Co się dzieje w trakcie negocjacji, nie wiadomo. Protokoły sprowadzają się do kilku zdań: przywitali się, rozmawiali, a potem wstali. Brakuje podpisów, treści ustaleń. Ostateczne decyzje o lekach zapadają na posiedzeniach samej komisji ekonomicznej" - opisuje wyborcza.pl.

Dodaje, że decyzje na ogół są zaskakujące dla przedstawicieli firm. "Myśleli, że negocjacje skończyły się pomyślnie, a tu komisja mówi ich lekowi "nie". Dlaczego? Znów nie wiadomo. Szefowie departamentu polityki lekowej konsekwentnie odmawiają dostępu do protokołów obrad. Interwencje u ich zwierzchników, czyli wiceministrów, nie pomagają. Dlaczego przyzwalają na taką samowolę? Znów nie ma odpowiedzi".

Decyzje o tym, co ma być refundowane, a co nie - zwłaszcza gdy chodzi o bardzo rzadkie i szczególnie drogie w leczeniu choroby - powinny być podejmowane w pełni jawnie, na podstawie jasnych i zrozumiałych dla pacjentów kryteriów.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH