Minister uzasadniał potrzebę darmowych leków dla seniorów

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-03-2016, 14:07

Minister uzasadniał potrzebę darmowych leków dla seniorów

Potrzeba docenienia starszych osób jest jednym z priorytetów działań w ramach polityki lekowej i szeroko rozumianej polityki senioralnej - mówił minister Konstanty Radziwiłł, przedstawiając w Sejmie projekt wprowadzający program 75+.

W środę (9 marca), na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji senioralnej oraz zdrowia posłowie zajmują się projektem przyznającym osobom powyżej 75 lat prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Radziwiłł podkreślił, że realizowana przez jego resort polityka lekowa ma przede wszystkim zagwarantować obywatelom dostęp do skutecznych i bezpiecznych leków, a jednocześnie zmniejszyć udział starszych pacjentów w kosztach leczenia.

Przypomniał, że osoby w podeszłym wieku są jedną z grup społecznych, którym zgodnie z konstytucją władze publiczne są obowiązane zapewnić szczególną opiekę zdrowotną. - W projekcie ustawy podjęto się zwalczania zjawiska braku faktycznego dostępu starszych osób do leczenia ze względów ekonomicznych - podkreślił minister. Dodał, że wielu pacjentów ze względów finansowych rezygnuje z wykupienia leków lub przeznaczają na nie znaczną część swojego dochodu.

- Potrzeba docenienia tej grupy społecznej - starszych osób, jest jednym z priorytetów działań ministra zdrowia w ramach realizacji polityki lekowej państwa, a także szeroko rozumianej polityki senioralnej - mówił Radziwiłł.

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia, to jedna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło.

Zgodnie z projektem osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Minister, kwalifikując produkty do wykazu, będzie także kierował się dostępnością oraz bezpieczeństwem ich stosowania oraz skutkami dla budżetu państwa oraz NFZ.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie, małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH