Ministerstwo Zdrowia: apteki nie zrezygnują z leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-09-2011, 08:06

Ministerstwo Zdrowia: apteki nie zrezygnują z leków refundowanych

Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, zapewnił, że nie ma zagrożenia, aby apteki przestały sprzedawać leki refundowane.

Odniósł się do obaw jednego z ekspertów, wyrażanych podczas wtorkowej (6 września) konferencji "Legislacja 2011 - refundacja", który rozważał, czy groźba kar umownych i ograniczenia stosowania promocji mogą spowodować, iż apteki nie będą podpisywać umów z NFZ na realizację recept.

Piotr Olechno przekonywał, że refundacja leków, to lwia część zysków aptek. Powiedział też, że wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi umów z aptekami.

Łukasz Sławatyniec, prawnik, ekspert ds. sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia podczas konferencji "Legislacja 2011 - refundacja" wyraził opinię, że coraz więcej aptek zastanawia się nad tym, by nie podpisywać umów z NFZ i wycofać się ze sprzedaży leków refundowanych. Ekspert ocenił, że dostępność do leków może się zmniejszyć, gdyż tylko część aptek będzie dysponowała lekami refundowanymi.

Z kolei - według rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) Eugeniusza Jarosika - nie ma żadnych danych, mówiących o tym ile aptek może zrezygnować z podpisania umowy z NFZ. Jarosik zaznaczył jednak, że Izba domaga się zmian w propozycji rozporządzenia dotyczącego zawierania umów między aptekami a NFZ, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

W komunikacie po spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia (10 sierpnia) Izba zaznaczyła, że jeśli resort nie uwzględni uwag samorządu aptekarskiego, m.in. dotyczących kar umownych, to zwróci się do podmiotów prowadzących apteki o niepodpisywanie umów z NFZ. NIA zapowiedziała także, że zaskarży rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa refundacyjna wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.).

Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ. Niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.

W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc. Wprowadzono także obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych. Szczegóły dotyczące umów mają być określone w rozporządzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH