Muszą mieć znaczną niedowagę, aby NFZ sfinansował ich leczenie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   01-09-2011, 09:13

Warunki kwalifikowania pacjentów z chorobą Leśniewskiego-Crohna (przewlekłe stany zapalne ściany jelita) do tzw. terapii niestandardowych budzą kontrowersje. Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym wskaźnik BMI (stosunek masy ciała do wzrostu) nie może być większy niż 18.

Jak tłumaczy Małgorzata Mossakowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita", jeśli ktoś osiągnie BMI 18, tzn, że ma wyniszczony organizm. Waga prawidłowa zdrowej osoby to BMI od 19,5 do 24,9 - podaje portal gazeta.pl.

Dodatkowo, aby NFZ sfinansował terapię, pacjent musi mieć wszystkie najpoważniejsze objawy choroby, tymczasem jest niewielu pacjentów, którzy spełniają wszystkie kryteria określone w rozporządzeniu.

Ponadto większość regionalnych OW NFZ bardziej swobodnie interpretuje przepisy. - Nie słyszałam, by komuś w Warszawie czy Krakowie odmówiono terapii lub ją przerwano. Tylko w Szczecinie i we Wrocławiu są kłopoty - mówi Małgorzata Mossakowska.

Zachodniopomorski OW NFZ przekonuje jednak, że wstrzymanie finansowania nie jest kwestią dobrej woli urzędników, a po prostu przestrzeganiem prawa.

Prof. Krzysztof Marlicz, konsultant woj. zachodniopomorskiego w dziedzinie gastroenterologii uważa, że trzeba walczyć o to, by resort zdrowia jak najszybciej wprowadził zmiany do rozporządzenia regulującego kwalifikację pacjentów do terapii choroby Leśniewskiego-Crohna.

Rozporządzenie zmieniające jest w przygotowaniu od kilku miesięcy. Ministerstwo Zdrowia, zanim podejmie decyzję o zmianie rozporządzenia, czeka na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH