MZ: bezpieczeństwo lekowe pacjentów, a nie bezpieczeństwo cenowe firm

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ, LJ/ rynekaptek.pl   05-11-2015, 09:38

MZ: bezpieczeństwo lekowe pacjentów, a nie bezpieczeństwo cenowe firm Resort zdrowia odpowiada producentom leków

Resort zdrowia podkreśla, iż celem ministerstwa jest przede wszystkim "zapewnienie bezpieczeństwa lekowego pacjentów, co nie jest równoznaczne z bezpieczeństwem cenowym wnioskodawców".

Izba Gospodarcza Farmacja Polska informowała resort, że wiele firm otrzymało pisma, w których ministerstwo zdrowia informuje wnioskodawców o przysługującym im prawie wglądu w akta sprawy.

"Z wieloletniej praktyki wiadomo, że takie pisma kierowane są wyłącznie w sytuacji, kiedy Minister Zdrowia zamierza wydać decyzję o odmowie refundacji danego produktu" - informuje Izba.

"W pismach tych zawarta jest również informacja o możliwości ostatecznego wypowiedzenia się firmy i złożenia propozycji, co jak wiadomo, jest praktycznie niewykonalne. Wnioskodawca - nie znając uzasadnienia Komisji Ekonomicznej dla braku rekomendacji, nie jest w stanie przedstawić satysfakcjonującego i możliwego do zaakceptowania stanowiska" - dodaje Izba.

- W odniesieniu do toczących się jeszcze negocjacji cenowych istotne jest, aby w finale uzgodnień Komisja Ekonomiczna respektowała stanowisko i deklaracje Ministra Zdrowia w kwestii zachowania tzw. bezpieczeństwa cenowego wnioskodawców - przypomina IGFP i podkreśla, że minister zdrowia "zgodził się wcześniej z argumentacją i uznał, że istnieją pewne granice w obniżaniu ce, których - dla zachowania bezpieczeństwa systemu refundacji - nie można przekroczyć.

W odpowiedzi na pismo Izby, MZ przypomina też firmom, że Komisja Ekonomiczna nie ma obowiązku uzasadniać uchwał, które podejmuje.

Na potwierdzenie legalności i prawidłowości działań w przedmiocie objęcia refundacją i ustalenia ceny urzędowej, MZ przypomina niedawny wyrok NSA z 21 października 2015 roku, który stwierdza, że uchwała Komisji Ekonomicznej nie wymaga uzasadnienia oraz Komisja Ekonomiczna nie jest organem i nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Podpisany pod odpowiedzią do IGFP, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, stwierdził również, iż "pozostawienie w refundacji produktów kilkukrotnie droższych od swoich odpowiedników naraża pacjentów na bardzo wysokie dopłaty, zabezpieczając jedynie partykularny interes gospodarczy prywatnych podmiotów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH