MZ: chcemy wydłużyć terapię SM w drugiej linii leczenia

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   16-02-2018, 11:24

MZ: chcemy wydłużyć terapię SM w drugiej linii leczenia Obecnie pacjenci otrzymują refundowany lek przez 60 miesięcy. Resort chce wydłużyć ten czas (Fot. Archiwum)

Terapia chorych na SM w drugiej linii leczenia nie zakończy się w lutym. Obecnie pracujemy nad wydłużeniem czasu leczenia w tym programie powyżej 60 miesięcy - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Program „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35)” umożliwia terapię w drugiej linii leczenia – ale do 60 miesięcy.

To oznacza, że pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie w programie, otrzymują refundowany lek przez 60 miesięcy. - Chcemy wydłużyć ten czas. Obecnie pracujemy nad wydłużeniem czasu leczenia w tym programie powyżej 60 miesięcy - zapowiada MZ.

Ministerstwo poinformowało również, że do resortu wpłynęły wnioski refundacyjne obejmujące m.in. te zmiany:

• Tysabri (natalizumab) – wniosek został oceniony przez AOTMiT. W rekomendacji z 2 czerwca 2016 r. prezes Agencji zarekomendował objęcie refundacją tego produktu leczniczego we wnioskowanym zakresie. Jednak po pierwszym posiedzeniu negocjacyjnym z Komisją Ekonomiczną podmiot odpowiedzialny zawiesił wniosek. Do czasu jego odwieszenia przez Wnioskodawcę nie może być wykonywana żadna czynność w tej sprawie.

• Gilenya (fingolimod) – zakończyły się prace w zakresie ustalenia treści wnioskowanego programu lekowego.

W rekomendacji z dnia 24 listopada 2017 r. Prezes Agencji zarekomendował objęcie refundacją tego produktu leczniczego w ramach wnioskowanego programu, pod warunkiem okresowego monitorowania skuteczności i bezpieczeństwa terapii oraz zapewnienia efektywności kosztowej względem wszystkich analizowanych technologii opcjonalnych.

Zakończyły się także negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną i została wydana uchwała Komisji Ekonomicznej.

- Obecnie prowadzimy dalsze, intensywne negocjacje z wnioskodawcą celem ustalenia jak najefektywniejszych warunków finansowania tej technologii medycznej. Mamy świadomość pilności i priorytetowości sprawy - dodaje resort.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH