MZ: co nowego w obwieszczeniu refundacyjnym?

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   19-08-2015, 13:04

MZ: co nowego w obwieszczeniu refundacyjnym? Nowelizacja listy leków refundowanych

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowany został projekt zmian wykazu leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 września 2015 roku.

Zgodnie z projektem w zakresie listy aptecznej ogółem do obwieszczenia zostanie dodanych 76 nowych produktów, w tym: lek zawierający worykonazol oraz zawierający walgancyklowir. Pozostałe produkty umieszczone w części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Dla 51 produktów zawierających 24 substancje czynnych lub rodzaje środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub rodzaje wyrobów medycznych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: od 184,74 zł do 1 gr.

Zgodnie z projektem XXIII obwieszczenia, w porównaniu do XXII obwieszczenia: dla 341 produktów (410 pozycji obwieszczenia) spadnie dopłata pacjenta – od 193,98 zł do 1 gr; dla 631 produktów (638 pozycji obwieszczenia) wzrośnie dopłata pacjenta – od 1 gr do 43,25 zł; dla 821 produktów (893 pozycji obwieszczenia) spadną ceny detaliczne brutto – od 194,00 zł do 1 gr; dla 131 produktów (147 pozycji obwieszczenia) wzrosną ceny detaliczne brutto – od 1 gr do 1,48 zł.

Zgodnie z projektem zwiększy się dostępność leczenia w ramach programów lekowych i katalogu chemioterapii: w ramach nowego programu lekowego Leczenie neurogennej nadreaktywności wypieracza refundacją zostanie objęty lek zawierający toksynę botulinową.

W ramach nowego programu lekowego Leczenie przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego refundacją zostanie objęty lek zawierający riocyguat. Objęcie leku refundacją jest szczególnie istotne z uwagi na to, że – zgodnie z wytycznymi klinicznymi – nie ma alternatywnych opcji terapeutycznych o udowodnionej skuteczności w powyższym wskazaniu.

Także w ramach nowego programu lekowego Leczenie aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA) refundacją zostanie objęty lek zawierający rytuksymab, co zapewni większy dostęp do leczenia ww. schorzeń m.in. dla pacjentów, u których wystąpił nawrót choroby po wcześniejszym leczeniu cyklofosfamidem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH