MZ: czekamy na wniosek refundacyjny producenta kineretu

POLITYKA LEKOWA

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   22-09-2015, 12:22

MZ: czekamy na wniosek refundacyjny producenta kineretu Kineret pomimo dopuszczenia na rynek nie może być refundowany, bo producent nie złozył wniosku

Kineret (Anakarina) pomimo posiadania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, nie jest refundowany, a tym samym nie jest dostępny dla polskich pacjentów. MZ prowadzi rozmowy z podmiotem odpowiedzialnym na temat objęcia refundacją tego leku.

Lek ten jest niezbędny w terapii ciężko chorej 12 latki, której sprawę opisywały niedawno media.

Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną, tzw. zespoły autozapalne. Większość życia dziecko spędziło w szpitalach. Od maja jednak przyjmuje Kineret, który znacznie poprawił jej stan zdrowia. Jednak dalsza terapia może zostać przerwana, bo nie ma zgody MZ na refundację leku - pisało na swoich stronach radio RMF24.

Ministerstwo odmówiło już raz refundacji powołując się na to, że producent leku dotąd nie wystąpił o refundację.

„Art. 39 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków jest podstawą wydania zgody na refundację dla produktów leczniczych sprowadzanych z zagranicy w trybie art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne dla indywidualnego pacjenta. W świetle art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji, podstawowym warunkiem jaki musi spełnić produkt leczniczy, aby Minister Zdrowia mógł wydać zgodę na jego refundację dla indywidualnego pacjenta, jest brak pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotowy produkt leczniczy posiada ważne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Komisję Europejską od dnia 8 marca 2002r., a więc Minister Zdrowia nie ma podstaw do wydania zgody na refundację przedmiotowego leku w trybie art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji” – pisze w odpowiedzi dla portalu rynekaptek.pl Krzysztof Bąk, rzecznik MZ.

Jak dodaje rzecznik, inicjatywa w zakresie złożenia wniosku refundacyjnego należy do producenta. Resort czeka na taki wniosek.

„Na chwilę obecną jedynym rozwiązaniem problemu związanego z leczeniem pacjentów wymagających zastosowania terapii produktem leczniczym Kineret (Anakinra) jest złożenie przez podmiot odpowiedzialny wniosku o wprowadzenie leku Kineret na listę leków refundowanych, bądź też do programu lekowego, ponieważ Minister Zdrowia wszczyna procedurę o objęcie refundacją na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Wprowadzenie leku na listę leków refundowanych umożliwiłoby terapię tym lekiem pacjentom potrzebującym omawianej terapii, na takich samych, równych zasadach – pisze w odpowiedzi rzecznik MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH