MZ: jest taniej, dopłaty są niższe, nowe leki wchodzą do refundacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-04-2015, 13:31

MZ: jest taniej, dopłaty są niższe, nowe leki wchodzą do refundacji Dyskusja o wpływie ustawy refundacyjnej na rynek leków

Leki refundacyjne potaniały, pacjenci dopłacają mniej, nielegalny wywóz zostanie zahamowany poprzez przepisy procedowanej ustawy Prawo Farmaceutyczne - wynika z wizji przedstawionej przez resort zdrowia. Nie wszyscy z tym się zgadzają.

Dzisiejsze (29 kwietnia) posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zostało zwołane na wniosek grupy posłów PiS, SLD i ZP. Posłowie domagają się sprawozdania z wykonania ustawy refundacyjnej.

Ich zdaniem, sytuacja pacjentów po wejściu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 roku staje się dramatyczna. Uderzani są podwójnie: z jednej strony nie stać ich na wykupienie wszystkich leków z powodów ekonomicznych, bo ceny tych produktów są za wysokie. Współczynnik współpłacenia jest jednym z najwyższych w Europie - powyżej 40 procent. Szczególnie zwiększył się poziom wydatków poza segmentem leków refundowanych i bez recepty. Nadal od aptecznych okienek odchodzą pacjenci. Po drugie, leki nie są dostępne, bo są wywożone.

- Leki są najtańsze w Europie, średnia dopłata do jednego opakowania jest poniżej 10 zł i obniża się sukcesywnie. Są wprowadzane nowe leki do refundacji - argumentował wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

- Ustawa zakłada przedstawienie sprawozdania z jej wykonania po 2 latach funkcjonowania ustawy. Te dwa lata obejmują rok 2012 i 2013. O efektach ustawy będziemy wiedzieć dokładanie, kiedy zostanie złożone ostateczne zamknięcie roku finansowego przez NFZ, czyli w czerwcu roku następnego - przyznał wiceminister.

Dodał jednak, że działanie ustawy refundacyjnej spowodowało zmiany w dystrybucji i popycie na leki refundowane, szczególnie w pierwszej połowie 2012 roku. - Stąd 2012 rok nie jest miarodajnym, pozwalających na wyciąganie ogólnych wniosków z efektów wprowadzenia ustawy. Ten efekt widać dopiero w 2013 i 2014.

- Mając tę wiedzę, zaraz po podsumowaniu roku finansowego NFZ za rok 2013 minister zdrowia przystąpi do prac nad analizą ustawy i następnie przygotowania dokumentu, który po aprobacie rady ministrów przedłożony Parlamentowi.

Minister Winnicki ocenił też, iż problemy w dostępie do leków skoryguje nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która poprawi nadzór nad rynkiem: - Nasze argumenty znalazły uznanie Komisji Europejskiej, która zgodziła się na skrócenie trybu notyfikacji przepisów. Dzięki temu na najbliższym posiedzeniu Senatu będzie możliwe dalsze procedowanie przepisów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH