MZ: jest zgoda na import hurtowy zamienników leków stosowanych w chemioterapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-03-2012, 17:51

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników leków stosowanych w chemioterapii.

Niektóre szpitale mają problem z zakupem cytostatyków używanych w leczeniu nowotworów. Jeden z producentów ma problemy z  wytwarzaniem ich w takiej ilości jak dotychczas.

Rzecznik MZ Agnieszka Gołąbek poinformowała, że cytostatyki są obecnie dostępne w jednej z wrocławskich hurtowni.

- Szpitale, które mają problemy z zakupem cytostatyków, mogą skorzystać z importu docelowego. Ponadto minister zdrowia w oparciu o artykuł 4 Prawa farmaceutycznego wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników tych leków - podkreśliła Gołąbek. 

Import docelowy to procedura sprowadzania leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Jest on realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza.

W ubiegłym tygodniu resort zdrowia poinformował, że zakończyły się negocjacje w sprawie leków, które od początku lipca mają być stosowane w chemioterapii. Z początkiem br. weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nimi od 1 lipca programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi.

Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH