MZ: koncentraty czynników krzepnięcia nie trafią na wykazy refundacyjne

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   10-10-2016, 15:37

MZ: koncentraty czynników krzepnięcia nie trafią na wykazy refundacyjne Chorzy szczególnie obawiają się urzędniczych prób narzucania lekarzom sztucznych ograniczeń w dawkowaniu leków.

Chorzy na hemofilię nie chcą zmian w Narodowym Programie Leczenia Hemofilii na lata 2012 -2018. Niepokoją ich działania resortu zdrowia, zmierzające do wprowadzenia nowych regulacji, co ma związek z pracami nad ustawą refundacyjną. Ministerstwo odpowiada na ich petycję.

Chorzy na hemofilię z trzech kół terenowych terenowych Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię oraz członkowie rodzin, wyrazili obawy, czy Narodowy Program Leczenia Hemofilii na lata 2012 -2018 będzie prawidłowo realizowany.

Pacjenci zmagający się z hemofilią uważają, że Program jest nie wymaga zmian. Niepokoją ich działania resortu zdrowia, zmierzające do wprowadzenia nowych regulacji, co ma związek z pracami nad ustawą refundacyjną.

Chorzy szczególnie obawiają się urzędniczych prób narzucania lekarzom sztucznych ograniczeń w dawkowaniu leków, a każda próba „oszczędności” będzie - ich zdaniem - skutkowała u nich pogłębionym kalectwem oraz wielokrotnie wyższych nakładów finansowych na dalsze leczenie.

Ministerstwo w odpowiedzi na petycję informuje, że żadne decyzje dotyczące programu, w tym jego zmiany, nie zostały ostatecznie zatwierdzone przez Ministra Zdrowia.

Resort odniósł się też do sugestii, iż ustawa refundacyjna obejmie także czynniki krzepnięcia krwi, co zdaniem autorów petycji, spowoduje opóźnienie w podawaniu pacjentom tego czynnika, a to może zaważyć na ich zdrowiu bądź życiu. MZ zaprzecza: - Nie jest prawdą, że koncentraty czynników krzepnięcia krwi zostaną umieszczone na liście leków refundowanych.

Jak czytamy dalej, prace nad aktualizacją Programu i ogólnymi zmianami prawnymi, zmierzają w kierunku nowego sposobu ustalania urzędowych cen zbytu dla leków stosowanych w tym programie. 

Obecnie nie ma ustalonych urzędowych cen zbytu dla tych produktów leczniczych, a cena, po jakiej są one nabywane, kształtowana jest na drodze postępowań o udzielnie zamówienia publicznego organizowanych centralnie – informuje MZ. 

Petycja.

Odpowiedź na petycję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH