MZ: leki sieroce będziemy traktować egalitarnie

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-02-2016, 15:46

MZ: leki sieroce będziemy traktować egalitarnie Wiceminister zdrowia Łanda zapowiada utworzenie Narodowego Planu Chorób Rzadkich

Do końca roku przyjmiemy Narodowy Plan Chorób Rzadkich, by zacząć go realizować od 2017 r. - poinformował 23 lutego na konferencji poświęconej chorobom rzadkim, wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Zapowiedział inne podejście do refundacji tzw. leków sierocych.

Jak dodał wiceminister, w środę, 24 lutego, na kolegium resortu zdrowia ma zostać powołany zespół, który przygotuje plan.

- Prace planujemy zakończyć w drugiej połowie roku. Trudno przewidzieć, w którym konkretnie miesiącu, bo nie wiem jeszcze, jaki będzie zakres tych prac, ale (...) zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do końca tego roku taki plan został zakończony, przyjęty przez resort do realizacji już na rok 2017 - powiedział Łanda.

Dodał, że bazą do pracy nad planem będą prace rozpoczęte przez poprzednie kierownictwo resortu.

Łanda poinformował, że w skład zespołu wejdzie 7 ekspertów oraz 4-5 przedstawicieli różnych resortów i urzędów centralnych. - Jestem zwolennikiem małych zespołów, dlatego, że one zapewniają nam sprawne działania i szybkość postępu prac - wyjaśnił.

Dodał, że najpierw zostanie przygotowany dokument ramowy, a potem będą powołane tematyczne grupy robocze z określonym czasem na przygotowanie rekomendacji dla ministra zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że osią planu będą potrzeby pacjentów z chorobami rzadkimi.

Zapowiedział też inne podejście do refundacji tzw. leków sierocych: - Tak zwane podejście egalitarne w ustawie refundacyjnej będzie dotyczyło tych technologii, które są pierwszą technologią o udowodnionej efektywności klinicznej w danych wskazaniu ultra rzadkim - powiedział Łanda.

Dodał, że na pewno nie będzie tak, jak do tej pory, że leki sieroce musiały konkurować na takich samych zasadach z lekami na choroby powszechnie występujące. Wyjaśniał, że jest to niesprawiedliwe, bo jeśli producent zwykłego leku zainwestuje w badania i opracowanie leku, to przy powszechnym stosowaniu, ma szybki zysk. Tymczasem - mówił - inwestujący podobne środki producent tzw. leku sierocego, nie ma na to szans.

W związku z tym nasza skłonność do akceptowania wyższych cen musi być na pewno wyższa. Dlatego zaproponujemy podejście egalitarne. Czyli wciąż będzie wymagana analiza kliniczna, dowody naukowe; wciąż będzie wymagana analiza wpływu na budżet płatnika, ale zamiast klasycznej analizy ekonomicznej będziemy wymagać od producentów uzasadnienia ceny - poinformował Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH