MZ: niech producent obniży cenę leku...

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   03-01-2017, 10:25

MZ: niech producent obniży cenę leku... MZ wkrótce wyda decyzję o objęciu refundacją leków na raka prostaty z przerzutami

Koszty terapii enzalutamidem w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami są zbyt wysokie przy jednoczesnym braku uzasadnienia potencjalnym efektem zdrowotnym – tłumaczy brak zgody na refundację rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Milena Kruszewska.

„Rzeczpospolita” publikuje stanowisko MZ w sprawie objęcia refundacją leku zawierającego enzalutamid w ramach programu lekowego: „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami".

W Ministerstwie Zdrowia prowadzone było postępowanie refundacyjne związane z enzalutamidum w ramach ww. programu lekowego we wskazaniu: leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn, u których nie występują objawy lub występują jeszcze klinicznie wskazana.

Rzecznik MZ wyjaśnia, że w toku postępowania prezes AOTMiT w sierpniu 2015 r. wydał rekomendację, w której nie rekomenduje objęcia refundacją leku zawierającego enzalutamid, stosowanego w ramach programu leczenia łagodnych objawów po niepowodzeniu leczenia deprywacją androgenów, u których chemioterapia nie jest wskazaniem, na proponowanych przez firmę farmaceutyczną warunkach.

Zdaniem resortu zdrowia, koszty tej terapii są zbyt wysokie przy jednoczesnym braku uzasadnienia potencjalnym efektem zdrowotnym. Rzecznik dodaje jednak, że warunkiem pozytywnej rekomendacji jest obniżenie ceny terapii.

Dlatego prezes Agencji wydał rekomendację pozytywną pod warunkiem obniżenia ceny zapewniającej opłacalność terapii i wprowadzenia instrumentu dzielenia ryzyka, który zabezpieczy budżet przed nadmierną refundacją.

Minister zdrowia podjął jednak negatywną decyzję w sprawie refundacji leku zawierającego enzalutamid.

30 czerwca 2016 r. do Ministerstwa wpłynął kolejny wniosek o objęcie refundacją enzalutamidu w ramach programu lekowego: „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami".

„Minister zdrowia, po przeprowadzeniu wszystkich etapów postępowania i zapoznaniu się z całością materiału, wyda pozytywną bądź negatywną decyzję administracyjną w zakresie objęcia refundacją i ustalenia urzędowej ceny leku zawierającego enzalutamid” – podaje rzecznik.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH