MZ: nowa lista leków refundowanych. Z listy znika valganciclowir

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   25-06-2015, 10:47

MZ: nowa lista leków refundowanych. Z listy znika valganciclowir Lipcowa lista leków refundowanych

W wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, w porównaniu do projektu z 18 czerwca 2015 r., w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków na dzień 1 lipca 2015 r. zaszło kilka zmian.

W zakresie listy aptecznej z obwieszczenia usunięto błędnie zamieszczony w projekcie lek zawierający valganciclowir w postaci  proszku do sporządzania roztworu doustnego (1 kod EAN). W związku z tym, że minister zdrowia nie wydał decyzji administracyjnej o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny ww. leku, zaszła konieczność dokonania tej zmiany. 

W związku ze zmianą terminu wejścia w życie decyzji z obwieszczenia usunięto środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego o charakterze diety wysokoenergetycznej (2 kody EAN) stosowany we wskazaniu mukowiscydoza.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych  chemioterapii, Minister zdrowia objął refundacją leki zwierające ombitaswir, paritaprewir, ritonawir (1 kod EAN) oraz dasabuwir (1 kod EAN) w ramach nowego programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2) – Załącznik B.71. do obwieszczenia.

Objęcie refundacją pierwszej terapii bezinterferonowej poszerzy zakres opcji terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1 lub 4 HCV. Decyzja o finansowaniu terapii bezinterferonowej  pacjentom zakażonym HCV jest odpowiedzią na postulaty zarówno środowiska pacjentów, jak i ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych.  

Minister zdrowia objął refundacją lek zwierający dabrafenib (4 kody EAN) w ramach nowego programu lekowego Leczenie czerniaka skóry dabrafenibem (ICD-10 C 43) – Załącznik B.72. do obwieszczenia. Objęcie refundacją dabrafenibu poszerzy zakres opcji terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z czerniakiem skóry.

Pozostałe zmiany w treści obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2015 r. mają charakter porządkujący i redakcyjny.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE