MZ o badaniach wemurafenibu w II linii: są niskiej jakości

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-03-2015, 18:30

MZ o badaniach wemurafenibu w II linii: są niskiej jakości

Słaba jakość badań potwierdzających skuteczność leczenia chorych na czerniaka wemurafenibem (Zelboraf) w II linii leczenia jest przyczyną odmowy finansowania terapii - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Na początku marca informowaliśmy, że chorzy na czerniaka apelują, by rodziny osób, które zmarły na tę chorobę, przekazały im preparat. Była to reakcja na decyzję Ministerstwa Zdrowia o zaprzestaniu refundacji terapii u pacjentów w drugiej linii leczenia.

Od 1 marca br. resort zdrowia zmodyfikował kryteria włączenia pacjentów do programu. Jednym z nich jest "brak wcześniejszego leczenia farmakologicznego z powodu czerniaka skóry z wyjątkiem uzupełniającego leczenia (w tym immunoterapii)". Zgodnie z decyzją resortu, wemurafenib jest dostępny w ramach programu lekowego tylko w pierwszej linii leczenia, u pacjentów chorych na nieresekcyjnego lub z przerzutami czerniaka, wykazującego mutację BRAF V600.

Więcej: Lek na czerniaka: dyskusja czy jest skuteczny w II linii

Sprawa leku na czerniaka była nawet elementem konferencji Zbigniewa Ziobry, zwołanej w Sejmie, podczas której Zwrócił uwagę, że od 1 marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych i nie znalazły się na niej m.in. leki na czerniaka. Zapowiadał wniosek do prokuratury, czy przeznaczanie środków z budżetu Ministerstwa Zdrowia na finansowanie procedury in vitro zamiast na refundację leków jest uzasadnione i czy nie naraża życia chorych.

Więcej: Zbigniew Ziobro: finansujemy in vitro zamiast leków ratujących życie

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że w 2013 roku lek zawierający wemurafenib został objęty refundacją w programie lekowym "Leczenie czerniaka skóry" (ICD-10 B.43) zarówno w grupie pacjentów nieleczonych systemowo (I linia leczenia), jak i w grupie pacjentów, którzy otrzymali jedno leczenie systemowe (II linia leczenia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH