MZ o okresach przejściowych dla nowych leków na wykazach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 11:09

MZ o okresach przejściowych dla nowych leków na wykazach

Wprowadzenie okresu przejściowego dla produktów leczniczych wprowadzanych na wykaz leków refundowanych jest obecnie analizowane w kontekście zmian w ustawie o refundacji - mówi wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Informacja dra Łandy pojawiła się w związku z sytuacją pacjentów w dostępie do leków immunosupresyjnych po nowym roku.

Na liście leków refundowanych, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku, zmieniły się ceny dotychczas stosowanych przez chorych leków: Prograf i Valcyte. Dotychczas dzięki refundacji za opakowanie każdego z tych leków pacjenci płacili zaledwie 3,2 zł. Od 1 stycznia Prograf w zależności od dawki kosztuje od 26 do nawet 159 zł za opakowanie, a Valcyte aż 1420 zł.

W ich miejsce wprowadzono tańsze odpowiedniki oryginalnych leków. Okazało się jednak, że generyczne odpowiedniki trudno jest kupić. Szczególnie dotyczy to Taliximunu, który jest tańszym zamiennikiem Prografu i Advagrafu.

W związku z tym, pojawiły się pytania, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza rozwiać obawy pacjentów co do bezpieczeństwa stosowania rynkowych zamienników, zwłaszcza w kontekście ich ewentualnego wpływu na odrzut przeszczepu oraz gwarancji ich dostępności w polskich aptekach.

Pacjenci podkreślali, że nie wprowadzono okresu przejściowego, który gwarantowałby im możliwość kontynuacji leczenia – w tej samej cenie – lekiem, którym je rozpoczęli.

Resort zdrowia informuje, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie jest przewidziane wprowadzenie okresu przejściowego dla produktów leczniczych wprowadzanych na wykaz: - Jakkolwiek takie rozwiązanie jest obecnie analizowane w kontekście zmian w ustawie o refundacji.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH