MZ o zasadach refundacji leków recepturowych

POLITYKA LEKOWA

Autor: dia.com.pl/ rynekaptek.pl   18-08-2015, 11:09

MZ o zasadach refundacji leków recepturowych Zasady wydawana leków recepturowych

Jeśli do sporządzenia leku recepturowego użyto leku gotowego nierefundowanego, to należy go wydać z pełną odpłatnością. Co innego, gdy do jego sporządzenia użyto surowców farmaceutycznych - wyjaśnia MZ.

MZ odpowiadało na pytanie NIA, w jakim zakresie przepis art. 6 ust. 5 ustawy refundacyjnej ma zastosowanie do recepturowego wykonywania leków w innej formie niż forma doustna?

Przepis stanowi, że leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych refundowanych są wydawane pacjentowi za odpłatnością ryczałtową, pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie.

Dawka postaci farmaceutycznej wykonywanego leku recepturowego nie może być równa lub wyższa niż najmniejsza dawka postaci farmaceutycznej stałej doustnego leku gotowego, z którego sporządza się lek recepturowy.

Przepisy ustawy refundacyjnej zwiększyły katalog leków gotowych, które mogą być zastosowane do sporządzania refundowanego leku recepturowego. Aktualne przepisy dopuszczają refundowane leki gotowe, niezależnie od poziomu odpłatności i zakresu wskazań refundacyjnych.

MZ odpowiada powołując się na przykład podany przez NIA. Wykaz leków refundowanych nie przewiduje refundacji żadnego leku z metronidazolem. Jeżeli metronidazol nie występuje w postaci surowca farmaceutycznego, to każdy lek recepturowy wykonany z użyciem leku gotowego z metronidazolem będzie lekiem pełnopłatnym, niezależnie od dawki leku recepturowego i
dawki leku gotowego.

Podobna sytuacja dotyczy leków recepturowych w postaci czopków zawierających pyralginę lub wlewek doodbytniczych z hydrokortyzonem. Żaden lek gotowy w postaci stałej doustnej zawierający metamizol lub hydrokortyzon nie jest lekiem obecnie objętym refundacją. Dlatego użycie leku gotowego z pyralginą lub hydrokoryzonem do wykonania leku recepturowego nie będzie skutkowało możliwością refundacji tego leku recepturowego.

Jednak - ponieważ zarówno metamizol jak i hydrokortyzon są surowcami farmaceutycznymi, wykonanie leku recepturowego z użyciem wyłącznie surowców farmaceutycznych, tak wykonany lek recepturowy podlega refundacji.

Pełna treść pisma MZ na stronie: http://www.dia.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH