MZ: od 1 marca będą refundowane kolejne leki stosowane po przeszczepach

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-01-2016, 12:24

MZ: od 1 marca będą refundowane kolejne leki stosowane po przeszczepach Resort zdrowia zapowiada zmiany na wykazie refundacyjnym

Na nowej liście refundacyjnej znajdą się kolejne leki stosowane u pacjentów po przeszczepach - wynika z informacji udzielonej w czwartek, 28 stycznia, w Sejmie przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę. Lista ta będzie obowiązywała od 1 marca.

W Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pichowicz (Nowoczesna) pytała o refundację leków stosowanych u dzieci po transplantacjach. Od 1 stycznia na liście refundacyjnej znalazły się generyki leków immunosupresyjnych i przeciwwirusowych zawierających substancje czynne: walgancyklowir i takrolimus.

Gasiuk-Pihowicz zwróciła uwagę, że jeden z tych leków nie jest refundowany w postaci zawiesiny umożliwiającej podanie małym dzieciom, z kolei skuteczność stosowania drugiego leku u dzieci nie była badana.

Wiceminister Łanda zaznaczył, że decyzję o wpisaniu tych leków na listę refundacyjną podjęło poprzednie kierownictwo resortu zdrowia; podkreślił jednak, że decyzja ta była słuszna. Zapewnił, że nigdy pacjenci po przeszczepach nie byli zagrożeni z powodu zmian na liście refundacyjnej.

Wyjaśnił też, że zgodnie z ustawą refundacyjną, na listę należy wpisać tańszy lek, jeśli pozwala on na utrzymanie tego samego poziomu substancji czynnej we krwi.

Łanda poinformował jednocześnie, że resort zakończył negocjacje, które "doprowadzą do bardzo istotnych zmian i rzeczywiście te leki będą bardzo dostępne dla pacjentów od 1 marca, czyli wraz z ogłoszeniem nowego obwieszczenia". Zaznaczył, że nie może jeszcze mówić o szczegółach w tym zakresie.

Wiceminister zapewnił, że zmiany na liście refundacyjnej nie zagroziły także małym pacjentom oraz osobom po przeszczepach serca: - Sytuacja, jakoby była konieczność dopłaty kilkuset złotych lub zaprzestania leczenia, w ogóle nie miała miejsca.

Łanda zwrócił uwagę, że lek przeciwwirusowy w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego zawierający walgancyklowir był refundowany dopiero od 1 września 2015 r. Wcześniej dzieci otrzymywały lek w postaci tabletek.

Wiceminister poinformował, że resort zakończył negocjacje z producentem tego leku w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego i środek ten będzie dostępny "w bardzo przystępnych warunkach".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH