MZ odpowiada na petycję pacjentek w sprawie refundacji leków na włóknienie płuc

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   25-01-2016, 10:03

MZ odpowiada na petycję pacjentek w sprawie refundacji leków na włóknienie płuc MZ prowadzi obecnie negocjacje w sprawie refundacji leku Ofev

We wrześniu 2015 r. pacjentki złożyły do MZ petycję ws. refundacji leków stosowanych w leczeniu włóknienia płuc: pirfenidon (Esbriet) i nintedanib (Ofev). Ministerstwo odpowiada, że obecnie sprawa jest na etapie administracyjnym.

Minister Zdrowia odpowiada pacjentom, że "leki Ofev (nintedanib) oraz Esbriet (pirfenidon) nie są objęte finansowaniem ze środków płatnika publicznego. Leki te nie będą również podlegać refundacji od 1 stycznia 2016 roku".

"W oparciu o informacje dostępne na stronie Europejskiej Agencji Leków (EMA), lek Ofev (nintedanib) został dopuszczony do obrotu przez Komisję Europejską w ramach procedury centralnej w dniu 15 stycznia 2015 r., co oznacza iż jest on dopuszczony do obrotu we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym na terenie Polski. Zgodnie z dokumentem Charakterystyki Produktu Leczniczego jest on wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc" – czytamy w odpowiedzi resortu.

Minister Zdrowia prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie objęcia refundacją i ustalenia urzędowej ceny leku Ofev (nintedanib) w ramach programu lekowego Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu.

Resort przypomina, że w rekomendacji z 17 listopada 2015 r. prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomendował objęcia refundacją produktu leczniczego Ofev (nintedanib) w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc.

Resort jednocześnie informuje, że równocześnie do w/w opisanego postępowania, Minister Zdrowia prowadzi postępowanie dotyczące objęcia refundacją i ustalenia ceny urzędowej zbytu leku Esbriet (pirfenidone).

"W chwili obecnej, trwa etap uzgadniania treści programu lekowego, po którego zakończeniu wniosek będzie procedowany zgodnie z przepisami ustawy o refundacji leków, które opisano powyżej” – pisze MZ.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/petycje

 

                                                                                                         

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH