MZ odpowiada na petycję UroConti

POLITYKA LEKOWA

Autor: JMac./MZ/rynekaptek.pl   27-01-2016, 11:03

MZ odpowiada na petycję UroConti MZ obecnie rozpatruje wniosek w sprawie poruszonej w petycji

Obecnie rozpatrywany jest wniosek. To może potrwać od 180 dni do 3 lat - odpowiada wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda Stowarzyszeniu UroConti, które złożyło petycję dotyczącą zniesienia obowiązku wykonywania badania urodynamicznego jako warunku refundacji leków stosowanych w zespole pęcherza nadreaktywnego.

Do Ministerstwa Zdrowia w dniu 18 sierpnia 2015 r. wpłynął wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla substancji czynnej solifenacyna we wskazaniu: Zespół pęcherza nadreaktywnego - pisze wiceminister w odpowiedzi.

Pacjenci ze Stowarzyszenia UroConti, chorujący na pęcherz nadreaktywny (OAB), zebrali już prawie 200 podpisów lekarzy ginekologów pod petycją do ministra zdrowia. Żądają, aby zniesiono badania urodynamiczne jako warunek refundowania leków na tę chorobę - pisał we wrześniu ub. roku Rynek Aptek.

W dniu 3 września 2015 r. Minister Zdrowia zlecił Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych
i Taryfikacji ocenę merytoryczną. (…). Aktualnie trwa ocena merytoryczna załączonych do wniosku analiz przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – informuje Łanda. 

Resort informuje także, że postępowanie administracyjne w zakresie wskazania refundacyjnego: Zespół pęcherza nadreaktywnego prowadzone jest jedynie dla dwóch pozycji lekowych zawierających substancję czynną solifenacyna.

Informuje także, że zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy o refundacji wniosek rozpatruje się w terminie 180 dni.

Ale to nie wszystko, bo wniosek może ulec zawieszeniu, gdy konieczne będzie uzupełnienie danych. Wtedy może to potrwać do 3 lat.

Przypomnijmy, że korespondencja z MZ w tej sprawie trwa już od ponad trzech lat. Do tej pory Ministerwo Zdrowia twierdziło, że nie ma możliwości działania, bo nie otrzymało wniosków od podmiotów odpowiedzialnych, a z kolei ci nie chcieli wnioskować, bo… nie zgłaszali umieszczenia urodynamiki w przepisach. Dopiero niedawno jeden z producentów złożył już wymagany wniosek.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH