MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych

POLITYKA LEKOWA

Autor: bip.mz.gov.pl/rynekaptek.pl   09-09-2016, 13:23

MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych Autorzy petycji twierdzą, że jeżeli są leki w wygodnej formie podania, to powinny one zostać objęte refundacją.

W imieniu organizacji pacjentów, m.in. Fundacja OnkoCafe i Pracowadcy RP wystosowali petycję do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją terapii podskórnych i doustnych, które umożliwią chorym na choroby przewlekłe prowadzenie normalnego życia, w tym kontynuowanie pracy zawodowej. Resort przygotował już odpowiedź.

Petycja obejmuje choroby przewlekłe takie jak: rak piersi, chłoniaki nieziarnicze, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zespoły mielodysplastyczne.

W odpowiedzi na petycję, Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu sukcesywne rozszerzanie wykazów leków refundowanych o nowe technologie lekowe, niefinansowane dotąd ze środków publicznych, które pozwalają na leczenie pacjentów zgodnie z najnowszymi standardami i wytycznymi. 

Resort zaznacza, że środki przeznaczone na refundację są ograniczone, zatem istotne jest racjonalne wprowadzenie na wykazy produktów leczniczych z uwzględnieniem ich efektywności klinicznej, kosztowej, a także możliwości finansowych publicznego płatnika.

Ministerstwo informuje, że od 1 lipca 2016 r. w ramach programów lekowych refundacją zostały objęte leki do podawania podskórnego:

1. Harceptin, trastuzumab, roztwór do wstrzykiwań, 600 mg, 1 fiol., w programie: leczenie raka piersi,

2. MebThera, rituximab, roztwór do wstrzykiwań, 1400 mg, 1 fiol., po 11,7 ml., w programie: leczenie chłoniaków złośliwych.

Resort podkreśla, że w programie lekowym: leczenie raka piersi, wprowadzone zostały również zmiany rozszerzające dotychczasowe możliwości leczenia pacjentów transtuzumabem, umożliwiając leczenie przedoperacyjne raka piersi, obok już dostępnego leczenia pooperacyjnego. 

Ponadto, jak pisze MZ, pacjenci z ogólniowym, miejscowo zaawansowanym lub nawrotowym rakiem otrzymali wartościowe uzupełnienie dotychczas dostępnych metod leczenia o nową substancję czynną pertuzumab.

Resort przypomina również, że od 1 lipca br. został objęty refundacją pierwszy „odpowiednik”, czyli lek biopodobny zawierający etanercept, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ministerstwo odniosło się także do leku Revlimid, w leczeniu pacjentów z zespołami mielosplastycznymi, który ze względu na przeważanie działań niepożądanych (mimo udowodnionej skuteczności), nie uzyskał rekomendacji AOTMiT w celu objęcia refundacją (decyzja z 30 marca 2015 r.).

Jednak z uwagi na fakt, że jest to jedyna terapia we wnioskowanym wskazaniu, Agencja rekomenduje ewentualne objęcie refundacją leku Revlimid, pod pewnymi warunkami, m.in. obniżenia kosztów terapii o 50 proc. względem aktualnych szacunków liczebności populacji docelowej.

Petycja.

Odpowiedź MZ na petycję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH