MZ: ograniczymy trend przepisywania leków ze 100 proc. odpłatnością

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   28-05-2015, 11:12

MZ: ograniczymy trend przepisywania leków ze 100 proc. odpłatnością

Staramy się marginalizować zjawisko wzrostu preskrypcji leków refundowanych ze 100-procentową odpłatnością. Edukacja lekarzy i pewne uspokojenie negatywnego odbioru ustawy refundacyjnej, ograniczy ten trend - ocenił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki na posiedzeniu Sejmu (27 maja).

Przedstawiamy wybrane fragmenty debaty sejmowej.

Poseł Czesław Hoc:
Rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u chwali się wszem i wobec, że w Polsce są najtańsze leki w Europie. Okazuje się, że dla polskich pacjentów i polskiej farmacji to najbardziej gorzki i dramatyczny fakt. Oto co trzeci polski pacjent nie wykupuje leków, bo go na to nie stać, za wysokie ceny. Dla polskich pacjentów leki należą do najdroższych w Europie. Dalej, w aptekach brakuje ratujących życie leków z grupy leków kardiologicznych, onkologicznych, przeciwzakrzepowych, heparyn drobnocząsteczkowych, niektórych leków przeciwcukrzycowych, przeciwastmatycznych, psychiatrycznych itd.

Dlaczego? Bo są one wywożone za granicę w ramach albo mechanizmu eksportu równoległego, albo nielegalnego i przestępczego zjawiska tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. A więc wzbogacają się przestępcy, rocznie, jak oficjalnie się szacuje, o kwotę ok. 2,5 mld zł. Co więcej, niedawno przyjęta nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne wcale tego procederu nie ukróci, bo rząd PO i PSL, nie wiedzieć czemu, nie zgodził się na istotne zapisy w tej ustawie.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki:
Co do wywozu leków z polskiego rynku, rzeczywiście zjawisko niekontrolowanego wywozu leków, można powiedzieć, że w pewnym sensie jest miarą efektywności działania ustawy refundacyjnej, bo obniżenie kosztów, cen leków w Polsce spowodowało opłacalność procederu wywożenia, który sam w sobie oczywiście nie jest nielegalny, aczkolwiek przebiegający jak dotychczas, w sposób niekontrolowany, powoduje pojawiające się lokalnie w różnych miejscach kraju braki w dostępności poszczególnych leków.

Ale przecież ta sprawa została uregulowana i Wysoka Izba, w tym pan przewodniczący, pomogła nam sprawnie procedować nad projektem ustawy, która uregulowała tę kwestię. Pan prezydent podpisał ustawę w dniu 21 maja. Czekamy zatem na efekt już w najbliższych tygodniach funkcjonowania nowej ustawy, która ograniczy wywóz leków w taki sposób, że nie będzie on nosił znamion działania nielegalnego z punktu widzenia prawa europejskiego, w istotny sposób ograniczy wywóz leków w tym przedziale, w przypadku którego stanowiłoby to zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców Polski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH