MZ planuje w 2016 roku refundację nowych leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ BIP/ rynekaptek.pl   10-12-2015, 10:25

MZ planuje w 2016 roku refundację nowych leków Priorytety resortu zdrowia na 2016 rok

Minister zdrowia przedstawił plan działania na 2016 rok. Celem jest m.in. osiągnięcie maksymalnego efektu zdrowotnego z danej puli środków przeznaczonych na refundację leków.

Wśród najważniejszych celów do realizacji znalazło się rozpoczęcie realizacji Narodowego Programu Zdrowia, określenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców Polski z podziałem na województwa oraz podnoszenie jakości i dostępności do świadczeń onkologicznych.

Priorytetem jest też zapewnienie dostępu do świadczeń finansowanych z budżetu państwa.

Resort wskazuje też na konieczność zapewnienia dostępności produktów leczniczych poprzez monitorowanie rynku farmaceutycznego. W tym zakresie miernikiem jest liczba decyzji dotyczących sprzeciwu wywozu.

Celem jest także osiągnięcie maksymalnego efektu zdrowotnego z danej puli środków przeznaczonych na refundację leków, poprzez negocjacje z firmami farmaceutycznymi, wydawanie decyzji o objęciu refundacją dla tańszych odpowiedników leków oraz wydawanie decyzji o objęciu refundacją leków z nowymi cząsteczkami, które dotąd nie były objęte refundacją.

Plan zakłada obniżenie limitu finansowania o 1% dla leków posiadających co najmniej jeden odpowiednik refundowany w danym wskazaniu, a także nowe wskazania terapeutyczne, dla których objęto refundacją objęto leki w tych wskazaniach.

Resortowy plan zakłada także stopniowy procentowy (1,2%) przyrost liczby przeszczepów w porównaniu do poprzedniego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH