MZ podejmie decyzję o refundacji leków stosowanych w czerniaku

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   20-12-2016, 12:22

MZ podejmie decyzję o refundacji leków stosowanych w czerniaku AOTMiT zarekomendowała do objęcia refundacją lek kobimetynib.

Firma Roche Polska złożyła wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla leku kobimetynib w skojarzeniu z wemurafenibem w leczeniu czerniaka skóry. Novartis także czeka na decyzję o objęciu refundacją leku dabrafenib i trametynib na ten sam rodzaj nowotworu.

Roche Polska Sp. z o.o. złożyła wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla leku kobimetynib w skojarzeniu z wemurafenibem w ramach programu lekowego „Leczenie czerniaka skóry".

Z kolei firma Novartis także złożyła wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla leku dabrafenib i trametynib w ramach programu lekowego „Leczenie czerniaka skojarzoną terapią dabrafenibem i trametynibem". Teraz czekają na decyzję resortu zdrowia.

Jak poinformowała "Rzeczpospolitą" rzecznik MZ,  Milena Kruszewska, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendowała objęcie refundacją produktu leczniczego kobimetynib, a biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości uznała, że dostępne dowody naukowe wskazują na skuteczność terapii skojarzonej (wemurafenib+kobimetynib) w porównaniu z monoterapią wemurafenibem: - Przedstawione w ramach analizy klinicznej randomizowane badanie kliniczne dowodzi, że wnioskowana terapia zmniejsza ryzyko zgonu, a mediana czasu przeżycia w grupie terapii łączonej była większa o ok. 5 miesięcy.

Wniosek będzie w najbliższym czasie przedmiotem negocjacji prowadzonych przez Komisję Ekonomiczną.

Leki dabrafenib i trametynib również zostały już ocenione przez AOTMiT, jednak Agencja nie zarekomendowała objęcia refundacją ww. produktów leczniczych. Przychyla się do stanowiska Rady Przejrzystości i uważa, że finansowanie ze środków publicznych terapii skojarzonej dabrafenib + trametynib nie jest zasadne.

„Analiza kliniczna wykazała skuteczność terapii skojarzonej dabrafenib + trametynib (DAB+TRAM) w porównaniu do monoterapii dabrafenibem lub wemurafenibem u pacjentów uprzednio nieleczonych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń analizy klinicznej, takich jak np. krótki okresu obserwacji. Oceniany schemat jest nieefektywny kosztowo. (...) Proponowana terapia nie jest refundowana w żadnym kraju o zbliżonym PKB per capita do Polski.”

Teraz Minister Zdrowia wyda decyzję o objęciu lub o odmowie objęcia refundacją ww. leków.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH