MZ: postępowanie w sprawie refundacji kolejnych leków w leczeniu SM

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-05-2015, 13:26

MZ: postępowanie w sprawie refundacji kolejnych leków w leczeniu SM

Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), które mają być dostępne bezpłatnie w ramach programu lekowego - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk.

Podczas zakończonej w miniony weekend konferencji Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego (European Multiple Sclerosis Platform - EMSP) kierownik kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Krzysztof Selmaj powiedział, że postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny, jednak w Polsce nie wszyscy chorzy mogą z niego skorzystać.

Specjalista przytoczył dane MS Barometr z 2013 r. porównującego jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym w poszczególnych krajach Europy: - Wynika z niego, że na 23 sklasyfikowane państwa Polska jest dopiero na 22. miejscu. Głównym tego powodem jest ograniczenie dostępu do tzw. drugiej linii leczenia, gdy choroba znowu postępuje i niewystarczające są leki pierwszego rzutu.

Według prof. Selmaja w Polsce nie ma jedynie kłopotów z dostępem do podstawowych leków pierwszej linii terapii. Stosowane są one wtedy, gdy aktywność choroby jest niewielka. Przy dużej jej aktywności należy od razu zastosować jeden z leków nowszej generacji tzw. drugiej linii leczenia.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinfomował we wtorek PAP, że wprowadzono niedawno zmiany do programu lekowego leczenia stwardnienia. Teraz mogą być w nim leczone dzieci bez ograniczenia wiekowego (zniesiono dolną granicę wieku dla stosowania leków pierwszego rzutu - interferonów i octanu glatirameru).

- Dodatkowo uaktualniono kryteria kwalifikacji, umożliwiając równocześnie ponowne włączanie do programu pacjentek wyłączonych z niego w związku z ciążą, które w momencie wyłączenia spełniały pozostałe kryteria przedłużenia leczenia, bez konieczności ponownej kwalifikacji - podkreśla rzecznik resortu.

Krzysztof Bąk dodaje, że prowadzone jest postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego. Na etapie uzgadniania treści programu lekowego jest fingolimod, który ma być stosowany po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci tej choroby.

Na etapie negocjacji komisji ekonomicznej Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi są dwa leki: fumaran dimetylu oraz teryflunomid. Z kolei wnioski dotyczące dwóch innych leków - chodzi o alemtuzumab i peginterferonum beta-1a - przekazano do oceny i przygotowania rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W przypadku jeszcze jednego leku (Delta-9-tetrahydrocannabinolum + Cannabidiolum) postępowanie zawieszono na zlecenie firmy wnioskującej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH