MZ: projekt nowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   18-12-2014, 09:49

MZ: projekt nowej listy refundacyjnej

Resort zdrowia przedstawia projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

W porównaniu do XVIII obwieszczenia, obowiązującego od 1 listopada 2014 r., projekt XIX obwieszczenia refundacyjnego zawiera następujące zmiany:

W zakresie listy aptecznej, zostanie dodanych 89 nowych produktów, w tym lek złożony zawierający tiotropium w postaci roztworu do inhalacji (1 kod EAN) refundowany we wskazaniu przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie podtrzymujące, z poziomem odpłatności 30%. Tym samym, Minister Zdrowia zwiększa dostęp pacjentów z POChP do leków finansowanych ze środków publicznych.


Pozostałe produkty umieszczone w części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Na skutek wpłynięcia wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub ze względu na upłynięcie z dniem 1 stycznia 2015 r. terminu obowiązywania tych decyzji, w XIX obwieszczeniu nie znajdzie się 29 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Dla 84 produktów zawierających 29 substancji czynnych lub rodzajów środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub rodzajów wyrobów medycznych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 37,58 zł do 2 gr.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii:

- refundacją zostanie objęty lek zawierające somatotropinę (2 kody EAN) w ramach programu lekowego Leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA lub IUGR) (ICD-10 R 62.9). Objęcie refundacją somatotropiny w powyższym wskazaniu jest szczególnie istotne z uwagi na brak innego, alternatywnego leczenia dla dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży.

- refundacją zostanie objęty lek zawierający dazatynib (5 kodów EAN) w ramach programu lekowego Leczenie dazatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+) (ICD-10 C91.0). Do chwili obecnej systemowe finansowanie dazatynibu było możliwe jedynie w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej. Objęcie refundacją dazatynibu w opisanym wskazaniu poszerzy możliwości terapeutyczne w przypadku leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia oraz ułatwi dostęp pacjentom do ww. terapii, która uprzednio była finansowana w trybie indywidualnych zgód w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH