MZ: projekt nowelizacji listy leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ ynekaptek.pl   20-04-2015, 20:11

MZ: projekt nowelizacji listy leków refundowanych Nowelizacja wykazu leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w XXI projekcie wykazu leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 maja 2015 r.  znalazły się zmiany dotyczące zarówno listy aptecznej jak i w zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

W zakresie listy aptecznej do obwieszczenia zostanie dodanych 68 nowych produktów, które są odpowiednikami dotychczas refundowanych. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub ze względu na upłynięcie z dniem 1 maja 2015 r. terminu obowiązywania tych decyzji w XXI obwieszczeniu nie znajdzie się też 46 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Z kolei w przypadku 100 produktów zawierających 33 substancje czynne, rodzaje środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub rodzaje wyrobów medycznych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: od 64,45 zł do 1 gr.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zwiększy się dostępność leczenia: w ramach nowego programu lekowego Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - refundacją zostaną objęte: lek zawierający aflibercept i lek zawierający ranibizumab; w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C refundacją zostanie objęty lek zawierający simeprewir.

Zwiększy się także dostępność terapii w przypadku chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii.

Refundacją zostaną objęte też kolejne leki zawierające substancje czynne: tenofowir, immunoglobulinę ludzką. Dla 16 leków zawierających 5 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu - od 2277,08 zł do 0,54 zł.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH