MZ prostuje: po wyborach nie zabraknie leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 13:38

MZ prostuje: po wyborach nie zabraknie leków Resort zapewnia, że leków nie zabraknie

PO nie szykuje prowokacji i teza, że po wyborach ma zabraknąć leków w aptekach jest nieprawdziwa - wyjaśnia resort zdrowia, odnosząc się do jednej z niedawnych publikacji. Zapewnia, że negocjacje z producentami wkrótce się zakończą.

W tekście gazeta zwraca m.in uwagę na przewlekłość toczących się negocjacji cenowych z producentami leków. Ważność obecnych decyzji refundacyjnych upływa 31 grudnia br.

"Teraz Ministerstwo Zdrowia zdaje się robić wszystko, aby za kilka miesięcy wywołać kolejny kryzys zaopatrzenia. Nowa lista refundowana zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Sondaże nie dają wielkich szans PO na pozostanie u władzy, a posprzątanie na czas bałaganu w lekach może okazać się trudne dla nowej ekipy. A wówczas ludzie będą wściekli, zaś media głównego ścieku napiszą, że to przez rząd PiS zabrakło leków w aptekach" - informuje Gazeta Warszawska.

Niedawno informowaliśmy, że przedstawiciele firm farmaceutycznych wyrażają obawy czy rozpoczęty obecnie proces refundacyjny zostanie zakończony przed końcem kadencji obecnego rządu, tak aby listy mogły być podpisane jeszcze przez obecnego Ministra Zdrowia. 

MZ odniosło się do zarzutów Gazety Warszawskiej: "31 grudnia br. upływa termin obowiązywania decyzji administracyjnych dla  2328 leków, które znajdują się obecnie na listach leków refundowanych. Na 2,5 miesiąca przez tym terminem zakończono już negocjacje dotyczące 2309 produktów leczniczych. Sugestie wyrażone w artykule są więc nie tylko niezgodne z prawdą, lecz także niepotrzebnie budzą niepokój społeczny” – czytamy na stronie MZ.

Resort powołuje się na zasadę weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa dotychczas stosowanych leków refundowanych, która – zgodnie z ustawą o refundacji – daje możliwość zastąpienia leków bardziej efektywnymi i bezpieczniejszymi dla pacjenta.

"Dlatego warunkiem dalszej refundacji każdego leku, w przypadku którego w określonym terminie wygasa decyzja administracyjna o objęciu go refundacją, jest przejście procesu związanego z wydaniem nowej decyzji" - dodaje resort.

- Realizując obowiązek uzyskania jak największych efektów zdrowotnych w ramach dostępnych środków publicznych (zapisany w art. 12 ustawy), Ministerstwo Zdrowia prowadzi negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi. Niektóre z nich są obecnie zapraszane na kolejne rundy negocjacji. Ministerstwo dokłada starań, aby cały proces związany z wydawaniem nowych decyzji administracyjnych został zakończony został zakończony do połowy listopada br. - informuje MZ.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH