MZ przedstawi sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   16-07-2015, 10:51

MZ przedstawi sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej Sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej

Na wtorek, 21 lipca, planowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas której rozpatrzona zostanie informacja Ministra Zdrowia na temat wykonywania oraz skutków stosowania ustawy o refundacji leków.

Początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 15.00.

Co ciekawe, w komunikacie pojawia się stwierdzenie, że chodzi o podsumowanie skutków stosowania ustawy "w 3 lata od jej wejścia w życie". 

Tymczasem art. 84 ustawy refundacyjnej mówi, że takie podsumowanie powinno zostać opublikowane po upływie 2 lat od wejścia w życie ustawy.

Temat braku takiej analizy był wielokrotnie podnoszony przez środowisko medyczne.

Swego czasu wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki wyjaśniał, że art. 84 ustawy stanowi, iż Rada Ministrów po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy przedłoży Sejmowi RP sprawozdanie z wykonania tej ustawy wraz z oceną skutków jej stosowania. Nałożony na Radę jednorazowy obowiązek przedstawienia Sejmowi sprawozdania określony został odpowiednim terminem po upływie którego zostanie przygotowany.

"Należy więc wyjaśnić, że brzmienie przedmiotowego przepisu nie określa terminu, do którego Rada Ministrów ma czas przedstawienia sprawozdania, tj. do dnia 2 stycznia 2014 roku, lecz wyznacza jedynie ramy czasowe stanowiące podstawę do przygotowania przedmiotowego dokumentu za okres obejmujący lata 1 stycznia 2012 - 31 grudnia 2014. Stąd pogląd o rzekomej zwłoce w przygotowaniu sprawozdania jest niezasadny, gdyż termin ten dotyczy dwuletniego funkcjonowania ustawy" - informował Igor Radziewicz-Winnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH