MZ stworzy narodowy plan dla chorób rzadkich

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   28-02-2017, 10:28

MZ stworzy narodowy plan dla chorób rzadkich Prace nad narodowm planem dla chorób rzadkich mają zakończyć się w pod koniec 2017 r.

MZ wraz z MEN oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania, w celu utworzenia narodowego planu dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Jednym z podstawowych założeń projektu jest zmiana podejścia do leków stosowanych w małych populacjach chorych.

Narodowy plan dla chorób rzadkich, jak uzasadnia resort, jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym kierunki rozwoju w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. Projekt planu nie jest ograniczony do kilku wybranych chorób. Dotyczy wszystkich chorób, które spełniają kryteria chorób rzadkich.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad finalną wersją dokumentu. Ostateczna wersja projektu zostanie przedstawiona do akceptacji Kierownictwu Ministerstwa Zdrowia i poddana dalszej procedurze zgodnie, z którą zostanie przekazana Ministrowi Rozwoju i Finansów w celu wydania opinii dotyczącej zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju.

Przewidywany termin zakończenia prac to koniec 2017 roku.

Projektowane zmiany w ustawie o refundacji leków
Ponadto w ministerstwie prowadzone są obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Jednym z podstawowych założeń projektu jest wprowadzenie podejścia egalitarnego w stosunku do leków stosowanych we wskazaniach ultrarzadkich, a zatem, stosowanych w stanie klinicznym występującym nie częściej niż u jednej osoby na 50 000 mieszkańców na terytorium Polski lub UE.

Resort tłumaczy, że przyjęte rozróżnienie wpisuje się w europejskie trendy, które wskazują na konieczność wprowadzenia innego podejścia do leków stosowanych w małych populacjach chorych:

- Sposób określenia populacji może być jednak różny w zależności od polityki lekowej przyjętej w danym kraju. Wprowadzenie odmiennego podejścia do leków stosowanych we wskazaniach ultrarzadkich związane jest z faktem, że w stanach chorobowych, które występują tak rzadko, koszt opracowania i wprowadzenia na rynek leku mającego służyć diagnozowaniu, zapobieganiu lub leczeniu takiego stanu chorobowego nie zostałby zwrócony z przewidywanej jego sprzedaży.

Z tego też powodu, leki te, z uwagi na specyfikę chorób i stosowane w nich technologie medyczne, nie są w stanie spełnić warunku efektywności kosztowej – m.in. ze względu na małą populację pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH