MZ tłumaczy, dlaczego wzrosły ceny niektórych leków onkologicznych

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   13-10-2016, 09:38

MZ tłumaczy, dlaczego wzrosły ceny niektórych leków onkologicznych Zoladex na raka piersi po 1 lipca br. zdrożał niemal dwudziestokrotnie.

Dopłatę do leków na raka piersi i raka prostaty - Zoladex, Lucrin Depot i Eligard - stanowi różnica między ceną detaliczną a limitem finansowania przez NFZ oraz opłaty ryczałtowej - 3,20 zł za 30 dni kuracji - pisze Ministerstwo Zdrowia w wyjaśnieniu.

Grupa limitowa 129.0, Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę obejmuje 14 leków zawierających 3 różne substancje czynne: goserelinę, leuprorelinę, triptorelinę - czytamy w informacji MZ.

Jest to odpowiedź ministerstwa na petycję wystosowaną przez prezes Fundacji „Onkorejs – Wspieram Życie”, która zaapelowała do ministra zdrowia o obniżenie cen leków na raka prostaty i raka piersi.

"Zoladex na raka piersi zdrożał niemal dwudziestokrotnie, natomiast Zoladex na raka prostaty przed 1 lipca br. kosztował 38 zł – obecnie jest to cena 273,51 zł" - napisano w petycji.

- Leki te (w tej grupie limitowej) są refundowane z odpłatnością ryczałtową wynoszącą 3, 20 zł oraz z dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a limitem finansowania. Dopłatę do leków Zoladex, Lucrin Depot i Eligard stanowi różnica między ceną detaliczną a limitem finansowania przez NFZ - wyjaśnia resort zdrowia.

Jak wskazuje MZ, z dniem 1 lipca br. refundacją został objęty pierwszy odpowiednik leku zawierającego goserelinę. Pierwszym odpowiednikiem jest lek o tej samej substancji czynnej, mający te same wskazania, przy braku różnić w postaci farmaceutycznej.

Ministerstwo tłumaczy, że objęcie refundacją tego pierwszego odpowiednika, spowodowało, że produkt zawierający goserelinę, w dawce 3,6 mg stał się podstawą limitu finansowania. Tym samym obniżył się ten limit w ww. grupie leków objętej wspólnym limitem finansowania, co wpłynęło na wzrost dopłat pacjenta.

Petycja.

Odpowiedź na petycję.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH